5. března 2018 17:35, aktualizováno  22:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václavské náměstí zaplnily tisíce lidí. Na protest proti Ondráčkovi i Babišovi

Demonstrace za odvolání Zdeňka Ondráčka v Praze.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace za odvolání Zdeňka Ondráčka v Praze.. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Tisíce lidí se na pražském Václavském náměstí sešly na shromáždění, na kterém organizátoři sbírali podpisy na petici za volbu nového předsedy komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Kvůli pátečnímu zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu, protestující pozvedli symbolické obušky z papíru a cinkali klíči. Podobné protesty se konaly i v dalších českých městech.

Většina transparentů i hesel, které protestující provolávali, mířila na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Obdobné akce se konaly i v dalších deseti městech.

Policejní odhady pro Václavské náměstí podle serveru iRozhlas.cz mluví o více než desetitisícové účasti. V centru Brna protestovalo proti Ondráčkovi zhruba 2000 lidí, v Ostravě se jich sešlo několik stovek, Plzeň hovořila o účasti 1500 demonstrantů. Protestní akce v Olomouci navštívila tisícovka lidí, stejně tak v Hradci Králové. Kolem 500 protestujících se sešlo v Českých Budějovicích, 300 v Písku. Další stovky vyjádřily nesouhlas na náměstí v Liberci.

Přečtěte si on-line reportáž z pondělních demonstrací.

V dolní části Václavského náměstí připravili organizátoři od 17:00 na 40 petičních stánků. Protesty na Facebooku svolali také do Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Písku, Jihlavy, Českých Budějovic, Liberce, Hradce Králové a Rožnova pod Radhoštěm. V hlavním městě akce symbolicky vyvrcholila v 19:00, kdy účastníci za hlasitého pískotu pozvedli nad hlavy obušky vytvořené z petičních archů a dalších papírů. Pražská policie odmítla na dotaz ČTK počet účastníků akce komentovat, podle zpravodaje ČTK byla zaplněná většina z dolní části náměstí. Před 20:00 se demonstranti začali zvolna rozcházet.

Demonstrace za odvolání Zdeňka Ondráčka v Praze..
Další z mnoha transparentů a hesel na Václavském náměstí.

Účastníci shromáždění přišli často s transparenty zaměřenými na Babiše, který v neděli Ondráčkovo zvolení kritizoval. Podobně jako opoziční politici upozorňovali účastníci manifestace na to, že právě Babišovo hnutí se na zvolení Ondráčka svými hlasy ve Sněmovně podílelo. Na transparentech se objevila hesla „Nechceme estébáky ve vládě“, „Ne návratu estébáků a esenbáků k moci“, „ANO, to myslíte vážně?“ či ironické „Pusťte na nás Ondráčka“.

Lidé provolávali hesla „Bureše do koše“, „Babiše nechceme“, „Svobodu nedáme“, „Národa ostuda“ či „Komouše nechceme“. Po symbolickém vyvrcholení akce v 19:00 se ozývalo také „Máme toho dost“, „Hanba vládě“ či „Zakázat komouše“. V davu se objevily české vlajky a několik vlajek Evropské unie. Krátce předtím, než se lidé začali rozcházet, zpívali také českou hymnu.

Na Twitteru sdíleli příspěvky z akce předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Fotografii přidal také bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Zcela zaplněná dolní půlka Václaváku. Hesla proti Ondráčkovi a Babišovi. Díky všem kdo přišli!“ napsal Sobotka. Shromáždění se účastnil také například neúspěšný kandidát z druhého kola nedávné prezidentské volby Jiří Drahoš. V davu se objevily i vlajky Pirátské strany a lidovců.

Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

„Jeho zvolení je odstrašujícím pokračováním trendu, kdy jsou extremistické názory legitimizovány jako nová společenská norma. Doposud jsme se neangažovali, nejsme spojeni s žádnou konkrétní stranou, ale páteční volba nám připadá natolik přes čáru, že jsme se rozhodli jako občané jasně a srozumitelně vyjádřit své znepokojení s vývojem politické situace v ČR v posledních týdnech a měsících,“ uvedl jeden z organizátorů petice Vojtěch Otevřel.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.