Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf americké diplomacie Pompeo by mohl přijet do Česka na výročí osvobození Plzně

Státní tajemník USA Mike Pompeo oslovuje publikum na pódiu během 56. mnichovské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní tajemník USA Mike Pompeo oslovuje publikum na pódiu během 56. mnichovské... | foto: Reuters

Plzeň  Na letošní 75. výročí osvobození Plzně americkými vojsky by mohl do Česka přijet šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Informaci v sobotu v Mnichově potvrdil český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se zde účastní bezpečnostní konference. Pozvánku od českého premiéra Andreje Babiše už Pompeo dostal, nyní se čeká na její potvrzení.

„My jsme už i v loňském roce usilovali, aby ta návštěva proběhla. Já doufám, že se podaří letos ji uskutečnit,“ řekl Petříček ČTK a České televizi. „Je tam celá řada bilaterálních témat od vzájemného obchodu, spolupráce v oblasti bezpečnosti a řada dalších,“ poznamenal také.

Návštěvu, o níž nyní Petříček v bavorské metropoli jednal přímo s Pompeem, podle něj americká strana v této chvíli zvažuje. „My jsme průběžně v kontaktu s americkou ambasádou a skutečně bychom rádi využili příležitosti tohoto významného výročí a to, že v Plzni budou velké oslavy, které připomenou právě osvobození části našeho území americkými vojáky,“ doplnil český ministr. S Pompeem jednal také o kybernetické bezpečnosti a situaci v Afghánistánu nebo Iráku.

Plzeň si konec druhé světové války pravidelně připomíná Slavnostmi svobody, které vrcholí 6. května, tedy v den výročí osvobození z roku 1945. Zástupci města Plzně své plány na podobu letošních slavností představovali ve Spojených státech na konci ledna, navštívili tehdy Washington i New York. Letos mají být oslavy mimořádné a výjimečně potrvají všech prvních šest květnových dnů, uvedla v lednu mluvčí plzeňské radnice.

Mike Pompeo v Mnichově na bezpečnostní konferenci.
Státní tajemník Mike Pompeo v Mnichově.

Z šéfů americké diplomacie Českou republiku naposledy navštívila Hillary Clintonová, která se v prosinci 2011 zúčastnila pohřbu exprezidenta Václava Havla. Manželka bývalého amerického prezidenta Billa Clintona byla ministryní zahraničí v letech 2009 až 2013 v administrativě prezidenta Baracka Obamy. Česko navštívila ve funkci i v dubnu 2009, kdy se zúčastnila společně s Obamou pražského summitu EU-USA, a v dubnu 2010 se v Praze zúčastnila opět po boku Obamy rusko-amerického summitu, na němž byla podepsána smlouva o omezení jaderných zbraní.

Pompeo je považován za dlouhodobého spojence amerického prezidenta Donalda Trumpa. Šéfem americké diplomacie je od dubna 2018, kdy nahradil Rexe Tillersona, se kterým se Trump rozcházel v řadě témat, včetně jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Předtím byl Pompeo přes rok šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA). V období od ledna 2011 do ledna 2017 zasedal ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Zvolen byl jako člen republikánského konzervativního hnutí Tea Party, křesla se vzdal kvůli nominaci do čela CIA.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR ROBOTICKÉHO OBRÁBĚNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz