3. července 2017 18:19, aktualizováno  20:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Znojemsku hořely desítky hektarů pole a pneumatiky. Zasahovalo 26 jednotek i vrtulník

Hořící sklad pneumatik a lán pole u Suchohrdel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící sklad pneumatik a lán pole u Suchohrdel. | foto: HZS Jihomoravského kraje

Suchohrdly U Suchohrdel na Znojemsku shořelo v pondělí podle prvotního odhadu do 50 hektarů hektarů pole, hořela také silážní jáma, pneumatiky na ní a stoh, hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Požár jich hasilo 120, hasit pomáhal i vrtulník s bambi vakem. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Zásah se obešel bez zranění. Příčinou požáru je jiskra, která odlétla od kombajnu.

Podle mluvčího mělo pole asi 59 hektarů, část se podařilo zachránit. „Přesná plocha se bude určovat zítra, půjde ale o plochu do 50 hektarů,“ uvedl Jirouš. Škodu budou majitelé vyčíslovat v úterý.

Hořet začalo po 17:00. Hasičům komplikoval práci hustý černý dým. Podle Jirouše vyjelo k požáru 28 jednotek, celkem 120 hasičů. Na místě byla i chemická laboratoř z Tišnova. „Při vyhlášení zvláštního stupně jdou stranou všechna pravidla,“ uvedl. Zvláštní stupně poplachu se vyhlašují jen při plošných požárech, kdy hoří nad kilometr čtvereční plochy. V Jihomoravském kraji to bylo od roku 2010 potřetí, kdy byl tento stupeň vyhlášen.

Kromě pole s obilí hoří i pneumatiky v silážní jámě.
Požár pneumatik a pole.

Místostarosta obce Jan Kutner řekl, že původně byl nahlášen požár půl hektaru pole, poté šlo o daleko větší rozsah. Uvedl, že v plamenech byla silážní jáma, která byla zakrytá černou plachtou, která byla zatížena pneumatikami. Doplnil, že jáma má rozlohu asi 50 krát deset metrů.

Kolem 19:00 se hasičům podařilo požár uhasit, hořel už jen stoh, který hasiči nechávali vyhořet. „Ta sláma už je pro zemědělce nepoužitelná,“ uvedl Jirouš. Silážní jámu hasiči podle něj pokryli pěnou, aby nezačala znovu hořet.

Silnice číslo 413 u Suchohrdel byla podle webu dopravních policistů kvůli požáru uzavřena.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz