Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nahrávky schůzek Babiše s Přibilem vzbudily řadu otázek. Přinášíme odpovědi

Andrej Babiš byl 25. února na celostátním sněmu ANO v Praze znovu zvolen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš byl 25. února na celostátním sněmu ANO v Praze znovu zvolen... | foto: ČTK

PRAHA Na internetu se objevila řada nahrávek, ve kterých ex-novinář MF DNES Marek Přibil konspiruje s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Za jejich zveřejněním stojí tajná skupina, která si říká Julius Šuman. Nahrávky publikuje od začátku května.

1. Je trestným činem odposlouchávat ministra financí?

Listina základních práv a svobod chrání občany před porušením tajemství písemností a záznamů. „Chráněni jsou všichni, nejen ministr financí,“ zdůrazňuje Jiří Jelínek, vedoucí katedry trestního práva Univerzity Karlovy v ­Praze.

Pořizovat takové záznamy je mimo policejní odposlechy možné pouze se souhlasem nahrávané osoby.

Pořízení nezákonných odposlechů lze kvalifikovat jako trestný čin. „Mohlo by se jednat o ­trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji nebo porušení tajemství dopravovaných zpráv,“ vysvětluje Jelínek.

Trestní zákoník pak pachateli takových trestných činů vyčísluje trest vězení až na tři léta.

2. Je manipulace s „živým“ policejním spisem a jeho šíření, o­němž se mluví na jedné nahrávce, trestným činem?

Policista, který vynese informace ze spisu, se dopouští trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. „Následně kdokoliv další, kdo má takový spis u sebe, se dopouští trestného neoznámení takové činnosti. Je jasné, že takové spisy nejsou přístupné komukoliv,“ vysvětluje Jelínek.

Ministr financí na úterní tiskové konferenci oznámil, že žádné „živé“ policejní spisy u sebe nikdy neměl. Opakovaně celou kauzu označuje za kampaň proti své osobě.

3. Bude se policie zabývat manipulací se spisem?

Gescí spadají úniky informací z policejních spisů pod Generální inspekci bezpečnostních sborů. „O nahrávkách samozřejmě prostřednictvím médií víme, ale nebudeme v tuto chvíli poskytovat komentáře ani žádné informace uvolňovat,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Odpovědné osoby by měly být podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) postaveny před soud. „Doufám, že konají státní zástupci a policie. Za prvé to musel někdo vynést a ten novinář (Marek Přibil – pozn. red.) to tam říká explicitně, že to byl někdo z­ Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu,“ řekl Chovanec novinářům.

4. Bude kvůli nahrávkám, na nichž je zachycen vicepremiér, svolána Bezpečnostní rada státu?

Podle Úřadu vlády se zatím žádné zasedání nechystá. „Nikým to doposud iniciováno nebylo,“ řekl včera tiskový mluvčí Martin Ayrer.

Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (ČSSD) v ­rozhovoru pro Českou televizi však konstatoval, že o svolání bezpečnostní rady bude usilovat. „Kladu si otázku, zda náhodou není v ohrožení i­ bezpečnost České republiky,“ řekl Bartošek.

Předseda hnutí ANO považuje za skandální, že je právě jako místopředseda rady, která řeší bezpečnostní otázky, vůbec odposloucháván.

5. Padlo v souvislosti s odposlechy trestní oznámení?

Andrej Babiš podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Mohu potvrdit, že trestní oznámení bylo na státní zastupitelství doručeno včera. Zároveň jej v pátek obdržela Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ potvrdila LN mluvčí Městského státního zastupitelství v ­Praze Štěpánka Zenklová.

6. Kdo odposlechy zveřejňuje?

Nahrávky vicepremiéra zveřejňuje na sociální síti Twitter skupina pod jménem Julius Šuman. Kdo za pseudonymem stojí, se neví.

Podle serveru iRozhlas.cz existuje i varianta, že ex-redaktor MF Dnes pořizoval nahrávky pro vlastní potřebu a ukládal je do počítače, ze kterého data při jeho prodeji nevymazal.

Podle další verze je pořizoval na objednávku bývalého policisty, který má kontakty napříč vlivnými osobami českého byznysu, jmenovitě například s ­Ivo Rittigem.

Během týdne byly zveřejněny tři nahrávky, poslední v pondělí. Na konci každé zvukové stopy její autor avizuje, že další budou následovat.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...