Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náměstkem policejního prezidenta by se mohl stát Tomáš Kubík, detektiv protidrogové centrály

Česko

  17:34
PRAHA - Už v pondělí by měl policejní prezident Jan Švejdar oznámit, koho si vybere za svého nejbližšího spolupracovníka, kterému svěří fungování kriminálky včetně elitních celorepublikových útvarů. Podle informací serveru Lidovky.cz je favoritem Tomáš Kubík, náměstek ředitele Národní protidrogové centrály (NPC).

Policejní prezident Jan Švejdar. foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Šéfem liberecké policie jmenoval Švejdar náměstka Musila. Nahradil odvolaného Husáka

„Nejvíc šancí má Kubík,“ prozradil důvěryhodný zdroj z bezpečnostní branže. Ve hře však byli donedávna ještě další dva vysoce postavení detektivové. A sice šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek a Radim Wita, náměstek policejního ředitele Moravskoslezského kraje a bývalý příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

„Pokud vím, tak pan policejní prezident řekl, že se k tomu vyjádří v pondělí. Do té doby k tomu nic říkat nebudu,“ řekl webu Lidovky.cz náměstek Kubík. Ani Švejdar k výměně na klíčové pozici nechtěl dnes prozradit detaily a odkázal na pondělní prohlášení.

Kubík, který má hodnost plukovníka, působí v NPC od přelomu tisíciletí. Dříve pracoval u policie na Praze 10. „Byl operativec a dělal na krádežích vozů,“ řekl serveru Lidovky.cz jeho bývalý kolega.

Pečlivě si střeží soukromí. Není například veřejně známá jeho fotografie. Na první pohled překvapivá informace má však logické vysvětlení. Patří k velitelům, kteří bojují proti těm nejtvrdším zločineckým gangům a drogovým bossům.

Byl i u zrodu projektu Reliéf, kterým na sebe upozornil Kriminalistický ústav Praha. Jeho experti potvrdili, že z toho, jak bývají drogy slisované, lze vyčíst řadu důležitých informací. Každá cihla kokainu či jiné drogy totiž obsahuje otisky konkrétního stroje a lze zjistit, odkud pochází. Vyvinula se z toho svébytná kriminalistická metoda. „V roce 2010 jsme zaregistrovali tři odlišné případy záchytu drog. Porovnáním individuálních znaků se podařilo tyto případy spojit a dopadnout distributory právě díky mechanoskopii,“ přiblížil Kubík před pěti lety, jak se metoda osvědčila.

Pochvalně na jméno důstojníka „protidrogovky“ reagovali i žalobci. „Slyšeli jsme o tom. To by byla určitě dobrá volba. Kubík je persona známá ve všech krajích. Je vnímán jako vysoce kvalitní odborník,“ řekl Lidovky.cz státní zástupce.

Hranice okresů bude hlídat 26 tisíc policistů, rozmístěni budou na hlavních tazích. Kontroly by měly být namátkové

Na postu náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování jde již o třetí změnu za necelý rok. Loni v červenci došlo k rošádě, kdy ze zmíněné funkce odešel Jaroslav Vild. Ten se stal krajským policejním ředitelem v Plzni po Pavlu Krákorovi. A právě Krákora naopak putoval na místo Vilda do Prahy. Byl však jen pověřen řízením. Počátkem března policie oznámila, že z rodinných důvodů Krákora končí. Čeká se nyní na příchod nového náměstka. 

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat