14. července 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návrat rozhlasového piráta z Montmartru. Velvyslancem bude Fleischmann, jenž zakládal Europe 2

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Letos v dubnu obdržel Michel Fleischmann nejvýznamnější francouzské ocenění –... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letos v dubnu obdržel Michel Fleischmann nejvýznamnější francouzské ocenění –... | foto: Archiv MAFRA

Praha Hrad našel nového ambasadora pro Paříž. České zájmy by měl v metropoli nad Seinou hájit matador rádiového éteru Michel Fleischmann.

Je tomu pět let, co se prezident Miloš Zeman procházel zatopenými Lahovičkami. „Starý známý, kde se tady bereš?“ poplácal po zádech muže v modrém triku. „Já tu bydlím,“ opáčil kolemjdoucí.

Podobná scénka setkání hlavy státu s mediálním magnátem Michelem Fleischmannem by se zanedlouho mohla odehrát i v Paříži. Fleischmann, matador soukromého rozhlasového byznysu v Česku, jehož jméno je svázáno především se stanicemi Frekvence 1 a Evropa 2, by se měl stát novým velvyslancem v metropoli nad Seinou. Podle serveru Aktuálně.cz již jeho nominaci schválila vláda.

Bonviván Fleischmann díky svému letitému přátelství se Zemanem (oba jsou mimochodem vášniví kuřáci) platí za nominanta Hradu. A svým naturelem vyhovuje také Andreji Babišovi. Ostatně nejsilnějším premiérovým argumentem proti končícímu ambasadorovi Petru Drulákovi byla námitka, že se jako introvert mezi otevřené Francouze moc nehodí.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vyslání Fleischmanna do Paříže odmítl komentoval. K osobě mediálního podnikatele, který sám sebe nejraději označuje za „rozhlasáka“, byl ale sdílnější.

„Pan Fleischmann je bezesporu člověkem, který má bytostný vztah k francouzskému prostředí. A to je jediné důležité,“ řekl Ovčáček LN.

Málokdo v Česku se může pochlubit tak „francouzským“ životopisem jako právě Fleischmann, který žil v Paříži od dvanácti let. Jeho otec Ivo, básník, překladatel a diplomat, ve francouzské metropoli působil jako kulturní atašé v 60. letech minulého století. Po roce 1968 rodina ve Francii zůstala a požádala tam o politický azyl.

Opilé rádio

Michel Fleischmann pak v Paříži prožil bouřlivé dozvuky studentské revolty. V roce 1981 na Montmartru založil s přáteli pirátské Radio Ivre (česky Opilé rádio) – v narážce na slavnou báseň Opilý koráb Arthura Rimbauda. S diplomem z francouzské literatury ze Sorbonny nakonec zakotvil ve francouzském veřejnoprávním rozhlase.

Jako pirát začínal v roce 1990 i v Praze. Na frekvenci vypůjčené z tehdejšího Československého rozhlasu rozjel Fleischmann českou mutaci francouzské Europe 2. Ilegálně – právo vysílat měl tehdy jen stát.

Z „rozhlasáka“ se Fleischmann v Praze rychle přeorientoval na podnikatele. Pro své dvě stanice, z nichž si Evropa 2 stále drží druhou příčku v poslechovosti rádií, získal kapitál z francouzského mediálního koncernu Lagardere.

Pod francouzským majitelem přikoupil a vybudoval další značky – Rádio Bonton, Dance rádio, Rádio Zet, multimediální dětský produkt Pigy anebo streamovací službu Youradio. A také vychoval několik hvězd showbyznysu – z Fleischmannovy „stáje“ vzešli třeba moderátoři Leoš Mareš nebo Libor Bouček.

Nevyhýbal se ale ani politice – ostatně Pressklub na Frekvenci 1 patří mezi nejstarší debatní formáty rozhlasového éteru. A byl to právě Fleischmann, kdo v roce 2015 přetáhl Zemana z Českého rozhlasu do svého rádia.

Ve Francii jako v Čechách

Fleischmann dodnes zůstává prezidentem české pobočky Lagardere Active ČR, od letošního dubna ale již bez Francouzů. Českou skupinu, kterou mediální magnát spoluzakládal, koupila společnost Czech Media Invest (CMI), kterou spoluvlastní a řídí miliardář Daniel Křetínský.

A ten si nejsilnějšího hráče na českém rozhlasovém trhu ve svých službách zatím nechal. Stejně tak s Fleischmannem počítá mediální dům Lagardere – od letoška matador českých rádií působí jako poradce pařížské centrály.

Byť Fleischmann v roce 1990 přesídlil do Česka, ve Francii si ho považuje zdaleka ne jen jeho zaměstnavatel. Letos v dubnu král českých soukromých rádií obdržel Řád čestné legie, nejvýznamnější francouzské ocenění.

„Francie je pro mne druhý domov, druhá vlast. Ve Francii jsem doma stejně jako v Čechách,“ řekl k tomu někdejší rozhlasový pirát z Montmartru.

  • 0Diskuse