28. června 2018 13:27, aktualizováno  15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Velvyslanec v Paříži Drulák má skončit, vláda rozhodla o jeho nástupci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Petr Drulák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Drulák | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V nové vládě dosáhl prezident Miloš Zeman svého – místo europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), jehož jméno mu premiér Andrej Babiš přinesl na Hrad, se v Černínském paláci objevil pouze „dočasný“ ministr Jan Hamáček. Rekonstrukce diplomacie v hradní režii ale pokračuje i v nižších patrech. Další obětí se podle všeho stane Petr Drulák, český ambasador v Paříži a někdejší pravá ruka exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Velvyslanec bude z prestižního postu ve francouzské metropoli odvolán. LN to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje.

Informaci přímo nepopřel ani sám ambasador. „Spekulace o svém odvolání neřeším. Na ambasádě v Paříži odvádíme velký kus práce, máme pozitivní odezvy a budeme pokračovat,“ řekl LN.

Drulákovo odvolání má být přitom jen prvním krokem v rozsáhlejší partii. „Do Paříže prosazuje svého nominanta Hrad, kterého musí schválit vláda. A nakonec by neměl přijít zkrátka ani Drulák, pro toho se chystá jiný post,“ řekl LN zdroj z diplomatického prostředí.

Post v Paříži nicméně patří mezi ty, které lze uvolnit bez větších kontroverzí.  V diplomatických kruzích se spekulovalo o jménu Radka Augustina, který ve středu skončil ve funkci vedoucího Úřadu vlády. Ten to však kategoricky popřel. „Něšiřte fámy, vládou už je dávno vybrán jiný kandidát,“ napsal Augustin LN.

Babiš: Drulák je na Francouze příliš introvertní

Jmenování Druláka se neobešlo bez konfliktu. Když v září 2016 o Drulákově vyslání rozhodoval kabinet, ministři se o Zaorálkova chráněnce pohádali.

Proti nominaci vystupoval tehdejší ministr financí Andrej Babiš s tím, že Drulák je na Francouze přílišný introvert. Tehdejší šéf resortu kultury Daniel Herman dokonce Druláka zřejmě kvůli jeho článkům o mírovém řešení palestinské otázky označil za antisemitu. Drulákovo schválení na pozici českého ambasadora v Paříži tak prošlo až napodruhé.

  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz