1. července 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úložiště jaderného paliva v Dolní Rožínce? Zemanův návrh mě překvapil, říká starosta

Prezident na tiskové konferenci na závěr své návštěvy kraje Vysočina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident na tiskové konferenci na závěr své návštěvy kraje Vysočina. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

HEŘMANOV Starosta Dolní Rožínky Zdeněk Horák pro server Lidovky.cz uvedl, že ho návrh prezidenta Miloše Zemana na zřízení úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren v jeho obci překvapil. Podle Horáka se v souvislosti s úložištěm hovořilo o lokalitě Kraví Hora, která se od Dolní Rožínky nachází asi ve vzdálenosti deseti kilometrů, přímo o jeho obci ale nikoliv.

Prezident Miloš Zeman v pátek navrhl, aby úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren bylo ve vytěženém uranovém dole v Dolní Rožínce.

Zeman, který ve čtvrtek navštívil jadernou elektrárnu Dukovany, v pátek na tiskové konferenci prohlásil, že se na Vysočině setkává s příznivým pohledem na jadernou energetiku, lidé mají ale „poněkud distancovaný postoj“ k úložišti vyhořelého paliva.

„Přitom v Dolní Rožínce je vytěžený uranový důl, který má 25 pater. A když se tvrdí, že vyhořelé palivo je natolik bezpečné, že ani nepotřebuje hlubinné úložiště, tak na území Kraje Vysočina máte Dolní Rožínku a já bych byl velmi rád, kdybyste se dohodli a kdyby to jaderné úložiště bylo právě v této naprosto bezpečné oblasti,“ řekl prezident.

Starosta si není jistý, nakolik je Zemanův plán fundovaný

„O tom, že by úložiště bylo přímo v uranovém dole, nikdy zmínka nepadla. Možná tomu bylo proto, že tam donedávna probíhala těžba. Žádné informace k tomu ale nemám,“ reagoval starosta Dolní Rožínky Zdeněk Horák, který podotkl, že návrh slyší poprvé.

Starosta ale dodává, že si není jistý, nakolik je Zemanův plán fundovaný či podložený. Připomněl, že těžba v dole probíhala odstřelem a proto by případná výstavba musela probíhat šetrným způsobem, aby se nenarušila okolní hornina.

Pro server Lidovky.cz dále uvedl, že pro úložiště se uvažovalo o sedmi lokalitách, ale uranový důl v Dolní Rožínce mezi nimi nebyl.

„Zásadně proti bych určitě nebyl,“ řekl Horák. „Máme šedesátiletou zkušenost s těžbou a víme, že to nějak výrazně neškodí. Myslím, že zásadní odpor ze strany obyvatel by nebyl,“ prohlásil.

Prezident Miloš Zeman návrh zmínil v pátek na závěr své návštěvy Kraje Vysočina. Vysočinský hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) prezidentův názor respektuje, rozhodnutí o umístění úložiště by ale ponechal na odbornících.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz