Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ne Hitler, ale německý velvyslanec. Stopa k Peroutkovu gentlemanovi

Česko

  12:54
PRAHA - Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR upozornil na článek, který přináší další stopu v zatím marném hledání Peroutkova článku Hitler je gentleman. Ten se už hledá několik měsíců a prezident Zeman stále trvá na jeho existenci. Podle hradního mluvčího jde jen o potvrzení selhání novináře v kritické situaci.

Ferdinand Peroutka odešel po únorovém převratu do exilu. Fotografie je z 60. let. foto: MAFRA

Podle historiků spisovatel Jan Drda totiž napsal v roce 1958 pro Literární noviny text, ve kterém kritizuje Peroutku za to, že se scházel s předválečným německým velvyslancem v Československu Ernstem Eisenlohrem. Právě jeho měl údajně Peroutka pojmenovat „gentlemanem“. Na tuto novou indicii upozornil server Novinky.cz.

„Eisenlohr byl gentleman, který to myslel dobře, ale nic nemohl zmoci,“ cituje Drda údajná Peroutkova slova. Ta podle Drdy pronesl poté, co mu byly schůzky s Eisenlohrem některými jeho přáteli vytýkány.

Odborníci z ústavu se domnívají, že Peroutka tedy neoznačil za gentlemana Hitlera, nýbrž německého velvyslance v Praze. Peroutka se s Eisenlohrem na jaře 1938 skutečně několikrát setkal. Z Drdova článku však nevyplývá, zda toto Peroutkovo vyjádření bylo i publikováno. 

„Tato zjištění pouze potvrzují již publikované věci,“ vyjádřil se pro server Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Po dalším dotazu upřesnil, že tím měl na mysli potvrzení „selhání v kritické situaci“. 

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. 

Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman. Od té doby probíhá vášnivá debata mezi prezidentem a jeho oponenty, kterými jsou jak odborníci, tak historici a další.

Zeman tvrdí, že text určitě viděl na vlastní oči a jeho autorem byl přímo Peroutka. Otázkou tak je, zda nová stopa historiků z akademie věd jeho slova spíše potvrzuje, nebo vyvrací.

Pátrání po textu se ujal především hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který postupně zveřejňuje texty, jež podle něj dokazují Peroutkův vztah k fašistickému Německu. Podle prezidenta Zemana musí hledání zmiňovaného článku skončit na konci června.

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová zažalovala Českou republiku právě kvůli prezidentovým výrokům na Peroutkovu adresu. Po Zemanovi žádá omluvu.

Autoři: ,