Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebožtíci s covidem by raději měli být spalováni v krematoriích. Prymula to prosazuje kvůli šíření nákazy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly by bylo lepší, kdyby se těla zesnulých na covid-19 spalovala v krematoriích. Tedy aby se nepohřbívala do země. Říká, že díky žehu v ostatcích nezbydou žádné pozůstatky viru.

Otázka, jak nakládat s ostatky zemřelých na koronavirus, má podle šéfa resortu zdravotnictví Prymuly jasnou odpověď. Nejbezpečnější variantou je podle něj žeh, tedy zpopelnění těla zesnulého.

„Covid-19 je infekční onemocnění. A tady platí pravidla, která říkají, že optimální způsob pohřbívání je žeh nebo kremace, která vede k tomu, že tam opravdu nejsou žádná residua infekčního viru,“ uvedl Prymula pro CNN Prima News.

„V našich podmínkách to je opravdu striktně doporučováno, až je to téměř závazné. My k tomu vydáme nějaké dobrozdání, aby každý nemusel chodit za pohřební službou a individuálně se tam domáhat nějakého opatření,“ dodal Prymula.

Podle CNN Prima News si zatím o tom, jak s tělem naloží, rozhodují pozůstalí sami. Alespoň to vyplynulo z dotazů na jednotlivé pohřební ústavy.

Spalování těl při infekčních onemocněních bylo v historii často prosazováno. Například na přelomu let 1910-1911 probíhala v Mandžusku na severovýchodě Číny epidemie zákeřného plicního moru. Čínské úřady nakonec po naléhání lékaře Wu Lien-teha, který byl zodpovědný za kontrolu v dané oblasti, povolily navzdory náboženským zvyklostem spalování těl mrtvých. Stejně tak se zacházelo i s obydlími zesnulých, píše server Dotyk.cz. Nakonec se epidemii podařilo zadržet a lékař Wu Lien-teh získal uznání světových vědeckých institucí.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...