Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Je to kudla do zad.‘ Uzavření ZŠ by připravilo nemocnici o 30 procent kvalifikovaného personálu, říká lékař

Vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní... | foto: ČTK

Praha/Liberec/Hradec Králové Případné uzavření základních škol by připravilo Všeobecnou fakultní nemocnici (VFN) v Praze až o 30 procent vysoce kvalifikovaného personálu, který by musel zůstat s dětmi doma. České televizi to řekl vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN Martin Balík. MŠMT v pondělí odpoledne avizovalo, že pokud vláda schválí zavření prvního stupně ZŠ, pravděpodobně by se zřídily spádové školy pro děti zdravotníků, policistů či hasičů.

Balík vnímá možné opatření v podobě uzavření základních škol jako ‚kudlu do zad všem zdravotnickým pracovníkům‘. VFN se podle něj stará o kriticky nemocné, kteří vyžadují vysoce kvalifikovanou péči, a pokud do práce nepřijde poměrně dost personálu, který má doma děti, tak se péče může zhroutit. „Když mi jedna třetina personálu zůstane doma kvůli zavřeným školám, já je neumím nikým nahradit,“ zdůraznil Balík.

V současné době je podle něj kapacita nemocnice dostačující a zásadně ani neomezujeme péči, i když pacientů s koronavirem v posledních dnech výrazněji přibývá. Pokud by ale byly uzavřeny školy a nemocnice kvůli tomu přišla o třetinu vysoce kvalifikovaných zdravotníků, lékař si myslím, že „vláda bude mít na svědomí o dost víc mrtvých, protože o ty pacienty se nebude starat kvalifikovaný personál“.

Mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová uvedla, že v případě, že by došlo k uzavření škol, by nemocnice svým zaměstnancům pro jejich potomky nabídla výuku přímo v nemocnici, kterou by zajišťovali stejně jako během první vlny epidemie učitelé z tamní školy. Na jaře této možnosti však využilo jen několik zaměstnanců. „Pokud by se nedostávalo dostatek osob ošetřujících pacienty s covidem-19, byl by transformovaný provoz nemocnice,“ doplnila Krautová. To by podle ní znamenalo omezení péče a rušení plánovaných operací.

Možné problémy také v Liberci

Případné uzavření prvního stupně základních škol vnímá jako špatný také náměstek primátora pro školství v Liberci Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). Obavy mají i v liberecké krajské nemocnici. „Bylo by to paralyzující,“ uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář. Podle něj v nemocnici pracují minimálně desítky sester, které mají děti na prvním stupni a u nichž hrozí, že by s nimi zůstaly doma. Už nyní je personál v nemocnici přetížený s ohledem na narůstající počet případů koronaviru.

Podobný názor i od hejtmana

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) varoval před uzavřením prvních stupňů základních škol především s ohledem na výpadek zdravotnického personálu. Pokud bude chybět velké množství zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních, mohlo by to podle něj ohrozit jejich provoz. 

Přestože v nemocnicích Královéhradeckého kraje přibývá nemocných zaměstnanců, nemocnost personálu chod nemocnic zatím přímo neohrožuje, žádné oddělení kvůli tomu nemuselo být zavřeno.

„Uzavření prvních stupňů základních škol může znamenat zásadní problém, pokud rodiče s dětmi zůstanou doma,“ uvedl v pondělí Štěpán. Podle něj v tuto chvíli není nejzásadnější otázkou výše ošetřovného, ale zachování provozu zdravotnických zařízení.

„Velmi důležitá bude pracovní výpomoc studentů zdravotnických a sociálních oborů. Nejprve však vláda musí vytvořit právní rámec pro tuto výpomoc,“ řekl hejtman.

Do pomoci nemocnicím se podle zástupců vysokých škol v hradeckém kraji zatím studenti příliš nehrnou. Pomoc je na bázi dobrovolné iniciativy studentů, není určena pracovní povinností.

Podle zástupců Lékařské fakulty (LF) Univerzity Karlovy (UK) v Hradci Králové je do výpomoci ve zdravotnických zařízeních zapojeno jen několik jejich studentů, vypomáhají hlavně na odběrových místech nebo na hygienických stanicích.

„Vzhledem k tomu, že u nás prozatím běží praktická výuka, tak upřednostňují, aby se byli schopni připravit do praxe. Zájem je samozřejmě o vyšší ročníky a ty čekají státnice,“ řekla Iveta Juranová z Oddělení propagace a vnějších vztahů UK LF v Hradci Králové.

Podle končícího hejtmana Jiřího Štěpána je mezi odstupující a novou krajskou koalicí zajištěna kontinuita v přípravách či zavádění protikoronavirových opatření. Členem stálé pracovní skupiny krajského krizového štábu je dosavadní první náměstek hejtmana a budoucí hejtman Martin Červíček (ODS).

„Budoucí koalice by proto měla být dobře informována o aktuální situaci a jednotlivých krocích kraje v souvislosti s epidemií,“ dodal Štěpán.

Na vedení Královéhradeckého kraje se předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů. Koaliční smlouvu by měla nová koalice podepsat tento týden. ČSSD jde do opozice.

Od roku 2016 vládla v Královéhradeckém kraji pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...