4. července 2008 14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebraňte se jádru, vzkazuje komise vládě

Václav Pačes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pačes | foto: Lidové noviny

PRAHA Diskuse o energetice by měla být široká, hovořit by se mělo o všech možných variantách. Nezávislá oborná komise představila předběžnou zprávu, ve které doporučuje, aby se mluvilo nejen o jaderné energetice, ale také o prolomení těžebních limitů. Jde o průběžné výsledky, závěrečná zpráva by měla být předána koncem září.

Premiér řekl, že před tím, než zveřejněnou zprávu předá vládě, nechá ji oponovat skupinou odborníků, kteří se zabývají ekonomikou, energetikou a ekologií. Ještě oficiálně nevznikla, ale podle Topolánkova vyjádření by v ní měli zasednout Pavel Stehlík, Petr Kalaš, Miroslav Vrba, Milan Kajtman a František Janouch.

Uvozovky dolníJe nepřijatelné, aby se blokovala diskuse, bez ohledu na to, jaké budou výsledky této diskuseUvozovky horní


Bez ohledu na to, že ve vládě zasedají i ministři za Stranu zelených, je třeba rozhodnout o budoucnosti jaderné energetiky rychle, protože výstavba trvá až 15 let, soudí Topolánek. Chce, aby začala diskuse o projektu dostavby jaderných zdrojů. Jde podle něj o záležitost bezpečnosti, které "nemůže ovlivňovat pouze jedna strana, k tomu ještě politická". Chtěl by, aby se rozběhla správní jednání, která nejsou nezvratitelná. Konečné rozhodnutí zřejmě jeho vláda nepřijme kvůli koaliční dohodě, ve které si koalice výstavbu jaderných bloků zakázala.

"Je nepřijatelné, aby se blokovala diskuse, bez ohledu na to, jaké budou výsledky této diskuse," řekl předseda komise Václav Pačes. Podle něj by neměl být posuzován jen vliv na životní prostředí, ale i na ekonomiku, sociální dopady v regionech či bezpečnost a zásobování státu energiemi.

Topolánek na tiskové konferenci zdůraznil, že komise neměla za úkol řešit, zda má stát vsadit na jadernou energetiku. "Neznám nezávislou komisi, která by řekla něco jiného, než, že budeme muset," uvedl. Energetika je podle Topolánka příliš ovlivňována politiky a ideologiemi, je podle něj třeba vnést do diskuse "racionální rozměr".

Člen komise a exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý dnes představil scénáře budoucího vývoje energetiky až do roku 2050; s tím, že vývoj po roce 2030 je obtížně odhadnutelný. Předpoklady vycházejí z toho, že stát by měl do energetiky zasahovat pouze v případě, kdy to bude ve veřejném zájmu, nebo když to bude vyplývat z mezinárodních závazků země.

Podle Pačese je ale zpráva "v podstatě hotová" a chybí jí jen konečná formální úprava. Odmítl i tvrzení, že analýzám chybějí oponentury. "V podstatě byly udělány, ale je pravda, že některé byly udělány formou veřejné prezentace, jiné byly jako interní oponentury," dodal.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 37 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz