Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlevněte pronájem gripenů, tlačí Nečas na Švédy

Česko

  15:05
PRAHA - Česká republika bude do konce listopadu exkluzivně vyjednávat se Švédskem o pokračování pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen, zároveň ale ministerstvo obrany začne ke stejnému termínu připravovat podklady pro případné otevřené výběrové řízení. Postoj švédské strany při jednání o gripenech je totiž podle premiéra Petra Nečase (ODS) "překvapivě nevstřícný" a na jejich zatím poslední nabídku odmítl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) kývnout.

Podle premiéra ale není ČR v situaci, kdy by se postoji švédské strany musela pod tíhou rozpočtových problémů podvolit. Nečas byl v hodnocení přístupu Švédů k jednání velmi tvrdý, připomněl například mezinárodní vyšetřování a "stíny korupce" nad původními jednáními, v jejichž důsledku do konce roku 2014 čeští vojenští piloti využívají 14 stíhaček Jas-39 Gripen.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejsou v situaci, aby tímto způsobem tlačili na vládu České republiky," zdůraznil Nečas. Postoj švédské stany podle něj může mít ten dopad, že smlouva bude ukončena a bude rovnou vypsáno výběrové řízení.

Vláda letos v únoru rozhodla, že se před vypsáním otevřeného tendru ještě pokusí vyjednat se švédskou stranou pokračování pronájmu na několik dalších let do doby, než se zlepší ekonomická situace a bude možné otázku stíhacího letectva definitivně vyřešit.

Vondra chce na nadále jednat se Švédy

"Momentálně si nedovedu představit armádu bez vlastních supersoniků, nicméně si dovedu představit, že to nemusí být gripeny," prohlásil dnes předseda vlády. Ministr Vondra zdůraznil, že ČR není v situaci, kdy by neměla na výběr, a on na poslední nabídku švédské strany kývnout nemůže.

Pronájem gripenů

Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.

"Jsem přesvědčen o tom, že poslední nabídka není ve stavu, kdy by na ni měla česká strana přistoupit," poznamenal na tiskové konferenci. Podle informací deníku Právo nechtějí Švédové slevit ze dvou miliard korun ročně za pronájem strojů. Ministr obrany nechtěl před novináři detaily neukončených jednání probírat, zdůraznil ale, že ekonomické a tedy cenové hledisko je pro českou stranu klíčové.

Vondra také připomněl, že na funkci velvyslance při NATO odchází jeho první náměstek Jiří Šedivý, který dosud za českou stranu vyjednávání vedl. "Vyjednávací tým bude mít nového šéfa, v jednáních budeme pokračovat a uvidíme na konci listopadu," podotkl ministr obrany.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!