Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kebab a peníze pro teroristy? Okamura mluví jako malé dítě, říká český muslim

Erol Kaya, majitel turecké restaurace Istanbul Kebab v Opletalově ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erol Kaya, majitel turecké restaurace Istanbul Kebab v Opletalově ulici. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Střelba v redakci Charlie Hebdo nebo iniciativa Islám v České republice nechceme hýbe v současnosti českým veřejným prostorem. Zeptali jsme se českého muslima Erola Kaye, jaký je jeho názor na soužití muslimů s Čechy. Pro Lidovky.cz uvedl, že umírnění muslimové nemohou být trestáni za činy radikálů. Charlie Hebdo podle něj zase ukazuje, že se Evropané až příliš zajímají sami o sebe.

Erol Kay

Erol Kay pochází z Istanbulu, do Česka se přistěhoval v roce 1997. Svůj odchod z Turecka zdůvodňuje velkou ekonomickou krizí, která zemi v 90. letech postihla. Česká republika byla po pádu komunismu podnikání otevřená, proto se se svými příbuznými rozhodl usadit tady. Podle svých slov je v Česku spokojený.

Lidovky.cz: Jak se vy osobně díváte na islámské radikály, kteří zaútočili na redakci Charlie Hebdo?
Je to hrozné, ale nemůžeme přece říkat, že jde o islámský teror. To nemá s islámem nic společného, to je prostě teror. Mě rodiče podle Koránu učili, že zabít člověka je nejhorší hřích. Moje zbožnost je ve mně, je to mezi mnou a Bohem. Nechápu, proč bych ho měl násilně vnucovat jiným lidem.

Lidovky.cz: Teroristé se ale přihlásili k islamistické teroristické organizaci.
No oni to možná říkali, ale to nevíme jistě. Víme to? Nevíme. To je otázka, kdo je podporuje, kdo jim dal zbraně. Snažím se na to nemyslet. Mám povinnost starat se o rodinu a zaměstnání, nic víc. Jsem povinen platit tady nájem, daně a ostatní věci. Mám prostě svůj život a tomuhle se snažím vyhýbat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Setkal jste se s v Česku projevy xenofobie? Zhoršilo se to po útocích?
Myslím si, že Češi jsou tolerantní. Tolerantnější než jinde. Ale samozřejmě, ať už jsem muslim nebo nemuslim, musím se chovat podle místních pravidel, dodržovat zákony, prostě se chovat jako Evropan.

Erol Kaya, majitel turecké restaurace Istanbul Kebab v Opletalově ulici.
Erol Kaya, majitel turecké restaurace Istanbul Kebab v Opletalově ulici.
Erol Kaya, majitel turecké restaurace Istanbul Kebab v Opletalově ulici.
Erol Kaya, majitel turecké restaurace Istanbul Kebab v Opletalově ulici.

Lidovky.cz: Co si myslíte o různých protimuslimských iniciativách a organizacích? Nemáte z takových lidí strach?
Strach nemám. Radikálové by se měli bát. Ale já? Proč bych se měl bát? Já to chápu, ti lidé proti nám něco mají. Dokud jenom něco říkají, tak mi to nevadí. Horší je, když začnou jednat. Například jako v Německu, kde vypálili muslimům domy a podobně. To už není protest, to je terorismus. Jenomže z jejich strany. Mě vůbec překvapuje, že se o tom tolik mluví. Tady se nic nestane. Znám tady spoustu muslimů, to jsou solidní lidé. My za radikální muslimy přece nejsme odpovědní. V Turecku žijí muslimové, křesťané a nevěřící spolu bez problémů. Mám tam spoustu kamarádů, kteří nesdílejí moji víru. Potkáme se, on jde do kostela, já do mešity, řekneme si „Nazdar“ a potkáme se po modlení. Je to jeho věc – věří tomu, tak tomu věří.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Připadá vám soužití s českou společností bezproblémové?
Jsem v pohodě, na to se musíte zeptat Čechů. Já jsem s vámi spokojený. Samozřejmě, nějaké procento bude vždycky nespokojené, ale s většinou je to v pohodě. Samozřejmě, část lidí může být proti nám. Je to vaše země, ne naše. Můžete protestovat a říkat, že tady islám nechcete. Ale nesmí to přerůst v teror. Lidé na nás svalují vinu, protože islám má už obecně ve světě špatné jméno, ale já tady s nikým problém nemám, já si dokonce ani nepamatuju, že bych se kdy s někým pohádal. Ale samozřejmě, všichni lidé nejsou stejní. Každý má jiný charakter, ale to nemá s náboženstvím nic společného. Lidé, kteří jsou v al-Káidě a dalších organizacích už mají dávno vymyté mozky.

Lidovky.cz: A jak máme chápat to, že se tyto radikální skupiny hlásí k islámu?
Já vám rozumím, vy to těžko chápete. Podívejte, nás učili, že je špatné lhát, nadávat, zabíjet. Ale Korán se dá vykládat různě. Ten si to vyloží tak, jiný jinak… já už taky nevím, který z nich má pravdu. Každý učenec nebo kazatel říká něco jiného. A co z toho je vlastně správně? Už to radši ani neposlouchám, protože jim nevěřím. Oni mají nějaké vlastní zájmy… mě to nezajímá. Mám svoji duši, svoji hlavu, vím, co je špatně a co je dobře.

Lidovky.cz: Co říkáte na výroky Tomia Okamury, že kupování kebabu financuje radikální islám?
Okamura mě nezajímá, ale aspoň nám dělá zadarmo reklamu. To jsou jeho myšlenky, ať si povídá, co chce. Ale jsou to nesmysly, co říká. Mluví jako dítě, které si dělá legraci. Tady ten podnik, to je moje záležitost, který živí mě a moji rodinu. Já z něho platím daně státu, nikomu jinému. Trochu mě trápí to, že s těmi jeho výroky souhlasí tolik lidí. Je to asi už náš osud.

Lidovky.cz: Takže vás jeho výroky nepohoršují?
On chce provokovat. Víc k tomu říct nemůžu. Podívejte, co se děje jinde ve světě, o čem se vůbec nepíše. Ve světě umírají tisíce lidí a kdo o tom v Evropě píše? Ale pak přijde jeden útok v Paříži a jsou toho plné noviny. To nechápu. Evropani prostě považují své životy za důležitější. Ale copak tamto taky nejsou lidi?

Lidovky.cz: Zrovna nedávno jsme psali o tom, že ve stejné době, kdy se odehrál útok na Charlie Hebdo, vyvraždil Boko Haram v Nigérii 2000 lidí…
Ano, a to určitě není náhoda. Podle mě ty útoky spolu souvisí. Ale to je můj názor, já se tím radši nezabývám. U nás se říká, že když si každý zamete před svým prahem, bude čisto všude. Chyby nedělají jenom muslimové.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Vadí vám osobně karikatury, které vycházely v Charlie Hebdo?
Vadí. Vy něčemu věříte a ten člověk to nerespektuje. To mi vadí. My respektujeme vás, vy respektujte taky trochu nás. Ale to se má řešit diskusí, ne zabíjením. Ten radikalismus nepochopím. Nikdy jsem nechápal a nepochopím. Život je hezký, svět je hezký, to lidi si ho sami kazí. 

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...