Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oslavy sametové revoluce nemají být demonstrací proti Babišovi, rozhodl Přerov. Promluví jen dva řečníci

Česko

  9:31
PŘEROV - Při oslavách 30 let od sametové revoluce vystoupí v Přerově pouze dva řečníci včetně současného primátora za ANO Petra Měřínského. Ke kroku přistoupil sám primátor s tím, že nechce, aby se z oslavy stala protivládní demonstrace. Původně měl totiž na akci vystoupit také disident Vladimír Hučín, který již dříve avizoval, že svůj projev pojme jako kritiku premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. S informací přišel server iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Martin Veselý, MAFRA

Měřínský o svém záměru informoval na facebookovém účtu. „Tato akce je tradičně pořádána jako vzpomínková k výročí 17. listopadu, nikoli jako akce, kde by lidé měli prezentovat svoje vlastní politické názory a měnit ji na protivládní demonstraci,“ napsal primátor.

Rozhodnutí vedení přerovského úřadu podle Měřínského nevzniklo kvůli Hučínovi, napsal server iDNES.cz. „My jen nechceme, aby se ta vzpomínková akce zvrhla v nějaké shromáždění, kde budou lidé propagovat své politické názory. Budou tam pouze dva řečníci, u kterých máme jistotu, že ta akce zneužita nebude,“ citoval server slova Měřínského.

Oslavy 17. listopadu: Babiše a jeho kolegy z V4 čekají letecké přesuny, na Letné se bude demonstrovat

Vedle primátora vystoupí první porevoluční starosta města Petr Dutko.

Měřínský přiznává, že to byl právě Hučín, kdo dopředu avizoval kritický tón svého projevu směřovaný na premiéra Andreje Babiše. „Nechce mluvit o demokracii, chce mluvit o panu Babišovi. To není akce, aby se mluvilo o Babišovi, to je akce, aby se mluvilo o svobodě a demokracii,“ uvedl.  

Primátor se ve svém příspěvku na Facebooku také vyjadřuje ke kritikům jeho rozhodnutí. „Je ironií této doby, že snaha pro dodržování pravidel je úzkou skupinou držitelů jediné pravdy prezentována jako netolerance, privatizace těchto oslav a ohrožení demokracie. Dle mého soudu ohrožení demokracie naopak nastane, až si necháme touto skupinou diktovat, co máme považovat za správné, co máme dělat a jak se chovat,“ napsal.

Primátor neudělal dobře, soudí Hučín

Samotný Hučín, který byl z projevů na oslavě 17. listopadu vyloučen, primátora kritizoval. „Já si myslím, že pan primátor neudělal dobře. Je přece normální, že 17. listopadu se vyjadřují ti, kteří tím předchozím režimem byli postižení,“ uvedl Hučín pro iDNES.cz. S jedinou výjimekou dosud hovořil na všech předchozích ročnících této vzpomínkové akce.

Hučín měl vystoupit jménem Konfederace politických vězňů. Konstatoval, že k vyjádření svého názoru i názoru konfederace plánuje náhradní událost na 15. listopadu. „Mně prostě vadí, že máme v čele vlády Andreje Babiše. Nám v konfederaci se to nelíbí a dáváme to najevo,“ řekl. Podle primátora Měřinského s tím město nemá problém, napsal server.

Zúžením počtu řečníků se však ke slovu nedostanou ani další spolky shromažďující pamětníky.

K rozhodnutí primátora je kritická i přerovská opozice, která soudí, že je z něj cítit patrný strach vládnoucího hnutí ANO. „Přijde mi to jako příliš inscenované představení a cítím v tom jistou dávku strachu, která 30 let po revoluci není namístě,“ říká pro iDNES opoziční zastupitel Jan Horký (Společně pro Přerov a Piráti).

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat