Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zástupci Milionu chvilek se sešli s opozičními stranami. Sdělili jim, co po nich požadují

Zástupci Milionu chvilek se sešli s vedením opozičních stran. foto: Twitter Milion Chvilek pro demokracii

PRAHA - Zástupci spolku Milion chvilek se ve čtvrtek dopoledne sešli s představiteli opozičních demokratických stran. Řešili současnou situaci a sdělili jim, k čemu je při sobotní demonstraci na Letné vyzvou. Na čtvrtečním brífinku na Letenské pláni to řekli předseda spolku Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll. Vyzvat opozici chtějí ke třem věcem.
  14:35

Už v pondělí na tiskové konferenci zveřejnili, že chtějí, aby strany nalezly řešení problému oslabených voličských hlasů. Podle Mináře by demonstrace neměla trvat déle než dvě hodiny. Začne ve 14:00.

ZVĚŘINA: Jejda, Letná. Milion chvilek úkoluje už i opozici

Z fotografie zveřejněné na twitteru Milionu chvilek vyplývá, že se schůzky s Minářem a Rollem sešli předsedové ODS Petr Fiala, Pirátů Ivan Bartoš, KDU-ČSL Marek Výborný a STAN Vít Rakušan, dále také první místopředsedkyně TOP Markéta Pekarová Adamová, místopředseda ODS Martin Kupka nebo pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Podle Rolla se spolek s opozicí hovořil o současné politické situaci a problémech. „Zároveň jsme je seznámili s tím, co zveřejníme na Letné, což budou tři výzvy směrem k politickým stranám,“ řekl Roll. Jednou z výzev jsou oslabené voličské hlasy. V pondělí Roll uvedl, že kvůli přílišné roztříštěnosti opozice mají hlasy občanů mnohem slabší váhu. Přestože ANO, SPD a KSČM v posledních volbách do Sněmovny v roce 2017 obdržely podobný počet hlasů jako zbytek parlamentních stran, získaly výrazně větší počet mandátů, řekl.

Lidovci ve středu předložili v Poslanecké sněmovně změnu volebního zákona, která by měla váhu odevzdaných hlasů srovnat. Podobný cíl sleduje i podnět, který podala skupina 21 zákonodárců k Ústavnímu soudu po posledních sněmovních volbách. Výborný řekl, že strana usiluje také o úplné zrušení systému, podle kterého se zvyšuje o pět procentních bodů kvorum pro strany kandidující v koalici za každou, která se do společné kandidátky zapojí.

Minář na pondělní tiskové konferenci uvedl, že spolek chce dát premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ultimátum. Buď vyřeší svůj střet zájmů, zbaví se holdingu Agrofert a médií a odvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo ať sám odstoupí. Na protestu Milion chvilek oznámí datum, ke kterému tak má Babiš učinit, a také kroky, které budou následovat, pokud se tak nestane. Babiš v reakci v pondělí napsal, že neuvažuje o tom, že by ultimátu vyhověl. Důvody sobotní demonstrace nechápe. Minář ve čtvrtek premiéra znovu vyzval k veřejnému setkání.

Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle kritiků se ale od holdingu Agrofert, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

Podle Mináře se protestu zúčastní lidé z více než 1000 obcí. Dosavadní protesty, které Milion chvilek pořádal proti Babišovi a za nezávislost justice, vyvrcholily červnovou demonstrací na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283 000 lidí, policie hovořila o zhruba 200 000 lidí.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.