10. března 2011 8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechci hrát pasivní figurku na šachovnici VB, kritizovala Klasnová Bártu

Vít Bárta s manželkou Kateřinou Klasnovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta s manželkou Kateřinou Klasnovou. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Místopředsedkyně strany Věci veřejné (VV) Kateřina Klasnová loni v říjnu poslala vedení strany dopis, v němž kritizovala dominantní roli svého manžela Víta Bárty ve VV a údajnou totalitu, která kvůli němu ve straně vládne. Zároveň oznámila, že rezignuje na svou funkci a ze strany vystoupí.

Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes (MfD) a server iDnes.cz.

Klasnová dopis odmítla komentovat, ale jeho pravost nezpochybnila.

Dopis, který má redakce MfD k dispozici, byl napsán asi tři měsíce poté, co Klasnová a Bárta uzavřeli sňatek.

Bártova ignorace a nekomunikace
Dokument ve formě e-mailu dostali předseda VV Radek John, místopředseda Jaroslav Škárka a Bárta. Klasnová, která působí také jako místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, v dopise uvádí, že k jeho napsání ji vedla "naprostá ignorance elementárních principů uvnitř strany a naprostá nekomunikace ze strany VB (Víta Bárty)".

Podle ní Bárta zcela samovolně určuje další směrování strany, aniž by se ptal na názory ostatních.

"...nechci dál hrát pasivní figurku na šachovnici VB. Upřímně mě mrzí, že ve VV funguje takováto totalita, a myslím, že není dobře, že VB absolutně ignoruje názory a nápady ostatních lidí ve VV," napsala v e-mailu Klasnová.

"VV nejsou strana, ale spíše sekta"
MfD k dopisu řekla, že jej nehodlá komentovat. Nevyjádřil se k němu ani Bárta, John na SMS s žádostí o komentář nereagoval.

Ostatní oslovení členové strany připustili, že Bárta je výrazná osobnost, ale zatímco místopředsedové Škárka a Lenka Andrýsová si na nedostatek demokracie ve straně nestěžovali, poslanec Stanislav Huml uvedl, že VV by neškodilo, kdyby ve straně demokracie přibylo. Poslanec, který si nepřál být jmenován dokonce prohlásil: "Nejsme strana, ale spíše sekta." Podle informací MfD vedení VV už minulý týden řešilo, kdo dopis vynesl a co s tím teď dělat.

O Bártovi, který ve vládě Petra Nečase (ODS) zastává post ministra dopravy, se často hovoří jako o faktickém lídrovi strany. Před novináři na to nedávno narážel i prezident Václav Klaus, když v souvislosti s Bártou poznamenal: "Chtěl bych říct předseda VV, ale to bych se asi mýlil." Právě dnes začnou místní organizace a užší vedení strany nominovat kandidáty na lídra strany. Nový předseda VV, kterého vyberou příznivci strany v elektronickém hlasování, by měl být znám na konci května.

Největším favoritem volby je zatím dosavadní šéf VV a ministr vnitra Radek John. Bárta zatím nedal najevo, že by o oficiální funkci předsedy strany usiloval.

ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.