Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bárta mě uplácí, tvrdil Škárka. Teď říká, že to byla mystifikace

Česko

  19:28aktualizováno  20:38
PRAHA - Poslanec a místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka řekl, že dostává od lidí kolem ministra dopravy Víta Bárty (VV) peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Pro LN Škárka tvrdí, že si vše vymyslel proto, že se novinářka, které se svěřil, chovala prý nefér.

Jaroslav Škárka, místopředseda VV foto: ČTK

Vedení VV podle Škárky uplácelo poslance, aby zachovali loajalitu při hlasování a také, aby pomlčeli o financování strany. Místopředseda VV Škárka to prozradil reportérce Respektu Ivaně Svobodové. Novinářka si Škárkova slova nahrála.

Škárka po zveřejnění tvrzení popřel, pro LN své vysvětlení upravil. Z novinářky si podle svých slov "vystřelil", když zjistil, že si jej tajně nahrává.

Věci veřejné čeká volba předsedy. Čtěte více

"Je to naprostý nesmysl a z mojí strany záměrná mystifikace," řekl Škárka LN. "Paní redaktorka Svobodová mě několikrát požádala o off record rozhovor a pak jsem zjistil, když se předklonila, že měla v záňadří zapnutý diktafon. To mi přišlo velmi nefér a proto jsem si vymyslel několik nepravdivých příběhů," předkládá svou verzi místopředseda VV. "Čistě kvůli paní redaktorce Svobodové, která se tímto velmi prohřešila vůči novinářské etice."

Částka podobná poslaneckému platu
Reportérka Respektu přiznává, že si Škárku tajně nahrávala. "S panem Škárkou jsem mluvila opakovaně. Podruhé jsme se sešli a mluvil se mnou až poté, co jsem položila na stůl vypnutý diktafon s vytaženýma baterkama a vypnutý telefon. Naši rozmluvu jsem ale stejně nahrávala jiným způsobem," sdělila LN Svobodová.

"Pan Škárka netušil, že je nahráván a tvrdil mi, že bere měsíčně od pana Bárty peníze, ta částka se prý má rovnat poslaneckému platu. Ty peníze má brát za mlčení, protože má informace o financování strany," popisuje novinářka.

Nedávno mystifikoval také místopředseda TOP 09 Kalousek

Podle její verze Škárka potom popíral, že by s ní vůbec mluvil. "Za dva dny se mu to zřejmě rozleželo a dnes vypráví tuto historku o mystifikaci. Informaci, že se u VV takto berou peníze za mlčení, ale máme od více zdrojů zevnitř strany a sám pan Škárka se s tím svěřoval pravidelně mému jinému kolegovi," tvrdí Svobodová.

Věci veřejné.

Škárkovi podle Respektu nosili peníze v obálce poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil a o penězích bylo jednáno i s některými dalšími poslanci včetně předsedy strany Radka Johna.

Čtěte také

Už druhé obvinění vedení VV během pár dní

V krátké době je to už další obvinění vedení VV od člena strany. Páteční MfD uvedla, že poslanec VV Stanislav Huml rozeslal e-mail, v němž označuje vrcholné činitele VV za všehoschopné lidi, mezi jejichž metody patří vydírání a nátlakové akce. Huml v dopise nepíše adresně o Bártovi, z kontextu je ale zřejmé, že míří právě na něj a na Johna.

Bárta, John i Babák se proti Škárkovým tvrzením ohradili. "Peníze nikomu nedávám, ani přes prostředníky. Je to pro mě naprosto šokující," řekl Bárta, vnímaný jako neoficiální lídr VV.

Podobně se vyjádřil i John. "To je úplně absurdní. Nikdy jsem od Bárty ani nikoho jiného nic nevzal," prohlásil.

Škárka Respektu řekl, že peníze za loajalitu dostává měsíčně od září. "Ta částka se blíží poslaneckému platu bez náhrad (...). Oficiálně to říct nemůžu, protože jak bych vysvětlil, že jsem to doteď bral," řekl poslanec. Přál si zůstat v anonymitě. O tom, že týdeník přesto jeho jméno zveřejní, byl prý dopředu informován.

Má přehled o financování
Škárka jako statutární zástupce VV podepisuje veškeré dokumenty týkající se chodu strany a má prý detailní přehled i o jejím financování. "Někteří sponzoři nejsou skutečnými sponzory a já o tom vím," prohlásil poslanec.

Čtěte také:

Pokud poslanec peníze opravdu dostával, měl by je přiznávat v majetkovém přehledu poslance a zaplatit z nich daň. V opačném případě může být stíhán za daňový únik nebo ze spoluúčasti na praní špinavých peněz, a to stejně tak i Bárta.

Šéfka poslaneckého klubu strany Kristýna Kočí na příští týden svolala kvůli aktuálnímu dění ve VV mimořádnou schůzi klubu.

Čtěte také

Chci napravit politiku, říkal poslanec Škárka
"Nejde mi o to svrhnout pana Bártu a nechci ho nahradit, jen ho chci přimět k tomu, abychom společně tu politiku začali dělat jinak a lépe. Až když se to nepodaří, odejdu s kolegy z klubu," uvedl Škárka.

Stranu nyní čeká volba nového předsedy a Bárta se rozhodl o křeslo ucházet. V této souvislosti řekl, že v případě zvolení by si za svou pravou ruku - tedy na funkci výkonného místopředsedy, kterým je teď Škárka, zvolil současnou místopředsedkyni Karolínu Peake.

Čtěte také

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat