4. listopadu 2016 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejedlého zachránily peníze z Lukoilu. O pokutu pro stát se postarala nizozemská dcera

Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Peníze na splacení pokuty 32,6 milionu korun, kterou musela firma spoluvlastněná poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým zaplatit státu po prohraném sporu kvůli prodeji leteckého oleje ze strategických zásob, přišly z Ruska. Pokutu zaplatila dceřiná společnost ruského ropného gigantu Lukoil, jehož českou pobočku spoluvlastní právě Nejedlý, uvedl deník MF DNES.

Pokutu firmě Lukoil Aviation Czech uložil soud po prohraném soudním sporu rozsudkem z letošního dubna. Martin Nejedlý v květnu řekl, že pokuta je splacena v plné výši i s úroky z prodlení. Splnil tak podmínku prezidenta Zemana, který splacením podmínil setrvání Nejedlého na pozici poradce prezidenta.

Soudní rozsudek padl 27. října. O den později už byly podle zjištění MF Dnes na cestě peníze z nizozemské firmy vlastněné ruskou ropnou společností Lukoil. Právě v den, kdy prezident svou podmínku o setrvání Nejedlého stanovil, nizozemská firma uzavřela s českou pobočkou Lukoilu smlouvu, díky níž od ní Nejedlého firma získala 32,5 milionu korun. Nizozemský subjekt přitom vlastnil český Lukoil spolu s Nejedlým, uvedl server iDNES.cz.

Ze zprávy o likvidaci firmy dostupné v obchodním rejstříku vyplývá také to, že Nejedlý, jehož podíl ve společnosti je čtyřicet procent, nezaplatil z pokuty nic. Podle vyjádření expertů je nestandardní, že všechny peníze potřebné ke splacení dluhů přišly pouze od jednoho ze společníků. Podle poslední účetní závěrky Lukoil Aviation Czech dosahovala před likvidací dluhů přesahujících sto milionů korun.

Zpráva také uvádí, že ruský Lukoil poslal firmě s českým spoluvlastníkem ve třech splátkách okolo 180 milionů korun. Experti odhadují, že peníze mohly být použity právě na splacení vysokých dluhů společnosti, píše iDNES.cz. Na dotaz, proč se čtyřicetiprocentím podílem, a to i v době likvidace společnosti, nepomohl pokutu s rukou stranou zaplatit, Nejedlý MF Dnes neodpověděl.

Spor začal v roce 2009, kdy správa uzavřela s Lukoilem smlouvu kvůli dodávce leteckého paliva. Konkrétně šlo o obměnu zásob tohoto paliva. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, místo domluveného odprodeje petroleje ve stejném objemu za předem dohodnutou cenu však vrátila do zásobníku pravděpodobně méně než polovinu paliva.

Správa státních hmotných rezerv trvala na žalobě a Lukoilu za to vyměřila pokutu 27,5 milionu korun, o kterou se následně rozjel soudní spor. Od té doby ještě částka narostla o úroky na 32,5 milionu korun.

Martin Nejedlý

Martin Nejedlý (49) je znám jako obchodník, který spolupracuje s ruskými ropnými firmami, a také jako blízký spolupracovník Miloše Zemana.

  • V politice se angažuje ve Straně práv občanů (SPO), v současnosti je jejím místopředsedou. SPO vznikla z iniciativy sdružení Přátelé Miloše Zemana a několik let měla v názvu Zemanovo jméno (Strana práv občanů - zemanovci). Ve volbách do Sněmovny neúspěšná strana stála za návratem Zemana do politiky a byla jeho hlavním podporovatelem v jeho úspěšné prezidentské kampani. Po prezidentských volbách převzal pozici Zemanovy pravé ruky.

  • Nejedlý patřil ke sponzorům SPO, jejíž vznik inicioval bývalý komunistický funkcionář, kontroverzní lobbista a někdejší blízký Zemanův spolupracovník Miroslav Šlouf. Podle Zemana Nejedlý stranu podporoval ze soukromých prostředků. Zeman vždy důrazně popíral, že by byl jakkoli finančně podporován ruským ropným gigantem Lukoil, s nímž Nejedlý spolupracoval. Média mimo jiné poukazovala na to, že Lukoil získal státní zakázku a že pro Lukoil v minulosti lobboval Šlouf.

  • 2007: Nejedlý se stal Jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, s.r.o., a byl jím až června 2015, kdy společnost přešla do likvidace. Druhým jednatelem byl Dmitrij Romaněnko. Jako společník firmy se základním kapitálem 200 000 korun je zapsána LUKOIL Aviation B.V. se sídlem v Amsterodamu (60 procent) a v Praze sídlící ENE INVESTMENT a.s. (40 procent), jejímž předsedou představenstva byl podle obchodního rejstříku Martin Nejedlý.

  • Nejedlý, narozený 7. července 1966 v Kunovicích, je bývalým ligovým volejbalistou, hrál v dresu Zbrojovky Brno a poté v Německu. Podle dostupných informací po ukončení sportovní kariéry začal podnikat, řadu let působil v Rusku, mimo jiné obchodoval s auty z Německa. V Rusku také začal spolupracovat s tamními olejáři, například pro Lukoil zprostředkovával dodávky technologií na výstavbu produktovodů.

  • 2015: Kancelář prezidenta nechala Martinu Nejedlému jako poradci prezidenta Zemana zařídit diplomatický pas. Standardně na něj však mají nárok pouze zaměstnanci ministerstva zahraničí a vybraní ústavní činitelé.
Lidovky.cz