Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Meteorologové se sekli. Počasí v neděli nepřekonalo sobotní výheň, tropické teploty utlumily mraky

Nadprůměrně teplé počasí, které v Česku panuje již několik dní, o víkendu ještě „přitvrdí“. foto: Michal Turek, MAFRA

Praha - Nejteplejším dnem letošního roku zůstává sobota 19. června a zřejmě jím zůstane i v nejbližší době. I když meteorologové předpovídali, že v neděli bude ještě větší vedro, nakonec kvůli mrakům zůstaly maximální teploty pod 35 stupni. Ve středočeské Tuhani naměřili nejvíc z celé země, 34,8 stupně Celsia, řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu.
  18:48

Další asi desítka stanic zaznamenala nejvyšší teplotu přes 34 stupňů, převážně ve Středočeském kraji, v Praze a Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Rekordy pro neděli padly na 22 stanicích ze 156, které měří 30 a více let.

Česko v sobotu poprvé zažilo teploty přes 35 stupňů Celsia, což meteorologové označují za supertropický den. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, konkrétně 35,7 stupně.

Nynější několikadenní horké a suché počasí ukončí bouřky, které dorazí v neděli večer nejdříve na západ Čech. Ve východní polovině republiky vydrží teploty nad 30 stupňů ještě v pondělí. 

Poté se bouřky mohou objevit v celé zemi, společně s přívalovými dešti, prudkým větrem i kroupami. Po bouřkách se v dalších dnech ochladí a teploty už většinou nepřesáhnou tropickou třicítku.

Autor:

Mohlo by vás zajímat