Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší hory „rostou“ v tropech

Česko

Je to jenom náhoda, že nejvyšší světové hory leží v blízkosti rovníku? Patrně ne - teplé podnebí totiž svědčí horám stejně jako rostlinám, domnívá se David Egholm z univerzity v dánském Arhusu spolu s kolegy.

Vycházeli ze všeobecně přijímaného předpokladu, že výška horských vrcholů je výsledkem střetnutí dvou protichůdně působících sil: tektonických sil, které je vynesly vzhůru, a erozních sil, které naopak obrušují jejich štíty.

Dánští vědci porovnali poměr rozlohy a výšky velkých světových pohoří mezi 60. stupněm severní a jižní šířky. Do „koktejlu“ porovnávaných údajů ještě přibyla výška linie věčného sněhu v jednotlivých pohořích a model vlivu ledovcové eroze.

Výsledek jejich studie naznačuje, že hlavní limitující vliv na horské hřebeny má právě ledovci způsobená eroze nad linií věčného sněhu. Jen málokteré vrcholy si mohou dlouhodobě (samozřejmě z geologického hlediska) udržet výšku více než 1500 metrů, než je v dané zeměpisné šířce linie věčného sněhu. V tropickém pásu ležící Himálaj tak nejsou nejvyšším pohořím světa jen zásluhou rychlého vzájemného pohybu euroasijské a indické zemské desky. Díky své geogratické poloze mělo toto pohoří při svém růstu značnou výhodu.

Autor: