Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší žalobce Zeman trvá na soudu s úřednicemi kvůli občanství Czerninové

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na tom, aby úřednice, které v roce 1999 rozhodly o občanství Josefíny Czerninové, stanuly před soudem. Podal dovolání proti rozhodnutí pražských soudů, které letos trestní stíhání opětovně zastavily. Rozhodnutí o občanství otevřelo potomkům šlechtičny cestu k restituci části majetku.

„Rezignací na trestní postih obviněných by byl dán signál úředním osobám rozhodujícím o právech a povinnostech jiných, že mohou rozhodovat podle své libovůle, protože bude-li jejich rozhodnutí vadné, žádný postih jim nehrozí,“ stojí v dovolání, se kterým se ČTK seznámila.

Jedna z úřednic pracovala jako vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy, druhá jako právnička a hlavní městská matrikářka. Policisté a žalobci jim o 15 let později vytkli to, že změnily negativní rozhodnutí matriky Prahy 1. Úřednice tak určily, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československé republiky.

Obžaloba tvrdila, že obě ženy rozhodly bez zjištění úplného a přesného stavu věci a ignorovaly některé dokumenty, čímž se dopustily maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.

Stíhání zastaveno kvůli promlčení

Pražské soudy nejprve stíhání zastavily kvůli promlčení. Žalobci však podali dovolání k Nejvyššímu soudu, který jim vyhověl a případ vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 a Městský soud v Praze ovšem stíhání znovu zastavily s vysvětlením, že účelu trestního řízení bylo dosaženo. Úřednice žijí bezúhonným životem, od spáchání domnělého trestného činu uplynulo už mnoho času.

Stát navíc nevyužil možnost obnovit řízení o občanství, a tedy postupoval laxně. Podle pražských soudů nesmí být trestní řízení prostředkem k řešení jiných společenských problémů. Podle Zemana sice stát ve sporném období na svá práva dočasně rezignoval a spoluzodpovědnost mohou nést i jiní lidé, to však neznamená, že obě úřednice nemají stanout před soudem.

Czerninová pocházela z rodu Schwarzenbergů. Zemi opustila dobrovolně v roce 1945, o majetek rodinu připravily Benešovy dekrety. Potomci Czerninové díky rozhodnutí o občanství mohli uplatnit restituční nároky. Pozemkové úřady posléze podle obžaloby rozhodly o vydání milionů čtverečních metrů lesů a dalších nemovitostí, hlavně na Českobudějovicku a Karlovarsku.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!