Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nelze opomenout Gottovu normalizační minulost, pohřeb v katedrále je šílený a nevkusný nápad, říká Halík

Tomáš Halík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Halík. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Zapojení státu do možného uspořádání pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta ve čtvrtek tvrdě odsoudil katolický kněz Tomáš Halík. Podle něj je to šílený a nevkusný nápad.

Halík se v prohlášení na svém webu vyjadřuje k možnému pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta. „Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá,“ napsal Halík. 

Podle něj nejde opomenout Gottovu normalizační minulost, ale jde prý jen o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu. „Jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč, nýbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu,“ pokračoval katolický kněz. 

Halík byl podle svých slov zvědavý, jestli církev katedrálu propůjčí. „ Je to další morální zkouška církve, dilema mezi věrností prorocké tradici odpůrců zla a kýčové, nemravné servilitě vůči jakékoliv moci,“ konstatoval. Ve čtvrtek večer se pak ukázalo, že v katedrále sv. Víta bude skutečně konána zádušní mše za Karla Gotta, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka.

Zpěvák Karel Gott zemřel ve věku 80 let v úterý před půlnocí v kruhu rodiny, zprávu o jeho smrti se veřejnost dozvěděla ve středu dopoledne. Plán na státní pohřeb zveřejnil premiér Andrej Babiš (ANO) téhož dne. Poté jej odsouhlasila i vláda. Ve čtvrtek ale Babiš informoval, že půjde „pouze“ o pohřeb se státními poctami. S tím nakonec souhlasila i Gottova rodina.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.