Kadlec letos v březnu naboural na pražských Vinohradech pod vlivem alkoholu téměř třicet zaparkovaných aut. Policistům tehdy odmítl orientační dechovou zkoušku a neukázal jim ani řidičský průkaz, který podle svých slov u sebe neměl.
Policisté znovu kontrolovali Kadlece. Řídit může do rozhodnutí soudu |
V červnu ho dostihl jiný incident z loňského roku, při němž pod vlivem alkoholu způsobil nehodu. Soud jej odsoudil k osmiměsíčnímu podmíněnému trestu odnětí svobody a rovněž mu uložil zákaz řízení na 30 měsíců. Soudce tehdy přihlédl i k jeho březnovému excesu, který mu přitížil. Ve středu ovšem soud rozsudek z důvodu jeho špatného vyhotovení zrušil a celou kauzu bude projednávat znovu.
Díky absenci řidičského průkazu během nehody a nepravomocnému rozsudku ale do té doby mohl Kadlec v řádění za volantem ve vinohradských ulicích pokračovat. Podobný scénář se opakoval i před několika dny, kdy svým vozem narazil do dvou aut. Následek? Odmítnutí dechové zkoušky a předložení náhradního řidičského průkaz. Ten originální mu údajně ztratili a na vyhotovení nového čekal.
Podobné mezery v legislativě v minulosti využil i odsouzený lobbista Roman Janoušek, který před čtyřmi lety v opilosti srazil ženu a z místa činu se pokusil utéct. I on tehdy policii oznámil, že svůj řidičský průkaz u sebe nemá. Do rozhodnutí soudu tedy mohl nadále vesele řídit. Jak je něco takové v obou případech vůbec možné?
„O odebrání řidičského oprávnění rozhoduje příslušný úřad ve správním řízení. Policista může řidiči zadržet pouze řidičský průkaz a to u vybraných závažných dopravních přestupků (mezi něž se řízení pod vlivem alkoholu a následné odmítnutí zkoušky na přítomnost alkoholu v krvi řadí – pozn. redakce). Jedná se ale jen o preventivní opatření pro zabránění další jízdě,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Změna zákona
Policie ČR následně úřadu poskytne podklady zdůvodňující zadržení průkazu. Ten pak postup policie vyvrátí a motoristovi doklad vrátí, nebo jej naopak schválí a řidičák zůstane zadržený. Bez platného řidičského průkazu pak jeho majitel nesmí motorová vozidla řídit. Pakliže nařízení poruší, dopouští se ale jen dopravního přestupku pod hrozbou pokuty, neboť držitelem řidičského oprávnění do rozhodnutí soudu zůstává.
V případě, že řidič během nehody či rutinní silniční kontrole potřebné doklady předložit odmítne, nebo je u sebe fyzicky nemá, policie v současnosti příliš nezmůže. Řidiči může rovněž uložit leda blokovou pokutu do výše dvou tisíc korun. V budoucnu by se ale měla pravidla pro zadržování řidičských průkazů zpřísnit. „Chceme policii umožnit, aby jej mohla zadržet i v případě, kdy ho řidič v době přestupku skutečně nemá. Šlo by o účinný nástroj proti těm, kteří se vyhýbají odpovědnosti tím, že řidičský průkaz neukážou,“ informoval Neřold.
Policie by v takové situaci zaslala podklady na příslušný úřad, jenž by provedl záznam do registru řidičů a motorista by měl řidičský průkaz zadržený. Ministerstvo dopravy tento návrh projednalo před několika měsíci se zástupci dopravní policie a panuje na něm shoda. V současnosti se jej chystá poslat k projednání do Poslanecké sněmovny.