Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Německá policie zatkla exsenátora Alexandra Nováka

Alexandr Novák je posledním v aktuální kauze ROP Severozápad, který si ještě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Novák je posledním v aktuální kauze ROP Severozápad, který si ještě... | foto: Karel Pešek, MAFRA

Německá policie zatkla v minulých dnech někdejšího senátora za ODS Alexandra Nováka. Uvedla to MF DNES s odkazem na dva policejní zdroje. Alexandr Novák je jedním ze stíhaných v dotační kauze ROP Severozápad a byl posledním, kterému policie ještě nedoručila obvinění. V době probíhající policejní razie byl Novák pracovně v USA.

Podle usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem, který jím prodloužil vazbu druhé klíčové figuře z kauzy ROP Severozápad, podnikateli Danielu Ježkovi, zadržela Nováka německá policie již loni 24. prosince ve Frankfurtu nad Mohanem, kam Novák přiletěl z Los Angeles. V té době na něj byl vydán ústeckým okresním soudem mezinárodní zatykač.

Novákovo zatčení německou policií potvrdil státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx. „Ve věci trestního stíhání osob v souvislosti s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze sděluje, že ve Spolkové republice Německo je aktuálně vedeno řízení proti jedné osobě na základě českými justičními orgány vydaného Evropského zatýkacího rozkazu,“ uvedl Minx v pondělí v tiskové zprávě.

Zajímavé na celé kauze je, že kriminalisté v prosinci, kdy probíhalo zatýkání, netrvali na co nejdřívějším návratu Nováka z USA. „Když jsem byl předminulé úterý na policii, vyšetřovatelé se mě ptali, kdy se můj klient vrátí. Řekl jsem jim, že je schopen se vrátit do konce roku. A pokud by bylo urgentně potřeba, tak přijede kolem 21. prosince,“ sdělil v prosinci serveru Lidovky.cz Novákův právní zástupce Michael Kis.

Podle něj policie na tuto nabídku nereagovala, Novák tedy dál v klidu pobýval v Americe. „Kdyby policisté řekli, ať přijede, tak přijede, je to jednoduché. Ale policie se nevyjádřila, tak podle toho se můj klient k tomu staví,“ dodal tehdy Kis.

Proč kriminalisté v prosinci netrvali na co nejdřívějším Novákově návratu do České republiky, není jasné. Dozorující žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze se tehdy omezil na stručné vyjádření. „Mohu potvrdit jen to, že z celkového počtu 24 osob bylo sděleno obvinění 23 osobám. Další zprávy s ohledem na probíhající trestní řízení a zachování jeho účelu vám poskytnout nemohu,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz.

Novák se v USA už několik let zabývá byznysem s realitami, obchodním aktivitám se věnuje především na Floridě, kde si rovněž koupil dům.

Novák je podezřelý z podílení se na manipulacích s vyplácením evropských dotací z úřadu ROP Severozápad. Bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz oslovoval Nováka „Kapitáne“, dalšímu z obviněných Danielu Ježkovi pak říkal „Pan Velkomožný“. Tato oslovení měla symbolicky poukazovat na to, že úřadu, který rozděloval miliardy z evropských dotací v Karlovarském a Ústeckém kraji, veleli právě Novák s Ježkem, ačkoli zde žádné funkce nezastávali. K těmto závěrům došla na základě odposlechů policie, která v kauze ROP Severozápad stíhá 24 lidí. Napsal to v pondělí sever iDNES.cz

V roce 2009 odešel z funkce první ředitel úřadu Petr Vráblík, kterého vystřídal Kušnierz. V obvinění je uvedeno, že Vráblík se chtěl zbavit vlivu Nováka a Ježka, kteří si proto vybrali nového ředitele. Vráblík pak podle policejních dokumentů požadoval milion korun jako úplatek za mlčení a loajalitu. Na příkaz Nováka a Ježka mu bylo z rozpočtu úřadu vyplaceno 962 000 korun.

Novák a Ježek také manipulovali s bodovacími tabulkami jednotlivých projektů. Minimálně jeden projekt posunuli z 27. na 13. místo, aby bylo zajištěno, že dotaci určitě dostane.

Novák byl za korupci souzen už v roce 1999, kdy působil jako starosta Chomutova. Chomutov v té době prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig. Ta za zprostředkování obchodu poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Ve skutečnosti však peníze skončily u Nováka.

Novák byl tehdy odsouzen na čtyři roky ve vězení a musel zaplatit pokutu půl milionu korun.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!