23. října 2019 11:07, aktualizováno  14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice popřela, že zveřejní celou zdravotní dokumentaci Zemana. Půjde jen o ‚statement‘

Miloš Zeman podstoupí do neděle rekondiční pobyt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman podstoupí do neděle rekondiční pobyt. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) ve Střešovicích vyvrátila informaci, že by ve čtvrtek měla zveřejnit kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Zeman ve středu dopoledne při odchodu z Poslanecké sněmovny novinářům řekl, že ředitel ÚVN Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci.

„Ne, celou určitě ne. Bude to statement, který vychází ze shrnutí zdravotního stavu a aktuálních výsledků, které jsme tady udělali,“ řekl Deníku N Ivan Jeřábek, náměstek ředitele ÚVN. 

Prezident ve sněmovně zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman byl v ÚVN v pražských Střešovicích minulý týden na čtyřdenním pobytu. Ukončil jej v neděli, Hrad jej označil za rekondiční. ÚVN po ukončení pobytu uvedla, že Zeman byl v neděli v dobré kondici a v nemocnici nepodstoupil žádný zákrok. 

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček prezidentův pobyt v nemocnici zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být Zeman „absolutně fit“. Prvním vystoupením prezidenta na veřejnosti od hospitalizace byl středeční projev ve Sněmovně, kde podpořil vládní návrh státního rozpočtu na příští rok.

Prezident Miloš Zeman opustil po čtyřech dnech Ústřední vojenskou nemocnici.
Miloš Zeman dorazil na kliniku Střešovické nemocnice.

„Pan doktor Zavoral zítra (ve čtvrtek) zveřejní moji kompletní zdravotní dokumentaci, ze které vyplývá, že můj jediný problém jsou bolavé nohy,“ řekl Zeman.

Prezident ve středu při příchodu do budovy novinářům řekl, že mu jeho okolí říká, že vypadá dobře. K cestě do prvního patra, kde je jednací sál, využil stejně jako loni výtah, v minulosti používal slavnostní schodiště.

Při čekání na své vystoupení ve Sněmovně Zeman využil křeslo, aby nemusel stát. Dlouhodobě má problém s nemocnými nohami - v důsledku cukrovky trpí neuropatií. Svému doprovodu v té souvislosti citoval někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, že se dožil vysokého věku, protože nestál, ale seděl.

Před poslanci měl Zeman asi dvanáctiminutový projev, sám ho hodnotil jako stručný. „Jindy povídám,“ řekl svému doprovodu cestou na krátké jednání se šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Vondráčkovi před cestou do jeho kanceláře řekl „budeš zase uzen“, čímž odkázal na dřívější konstatování předsedy Sněmovny, že se při setkání s prezidentem, který je silný kuřák, cítil jako moravské uzené. Zeman na doporučení lékařů nedávno omezil kouření z 60 na 40 cigaret denně.

Výběr informací o zdraví prezidenta Miloše Zemana

  • Zdravotní stav prezidenta Zemana budí pozornost dlouhodobě. Již v době, kdy byl předsedou Poslanecké sněmovny (1996 až 1998) a premiérem (1998 až 2002), Zeman neskrýval vášeň pro tabák, nezříkal se pití alkoholu a jeho jídelníček často obsahoval nepříliš zdravá jídla. V době, kdy předsedal vládě, se opakovaně potýkal s ledvinovou kolikou, v září 2001 byl kvůli ní několik dní hospitalizován. K mála známým výraznějším zdravotním potížím patřil i úraz z března 2001, kdy si při státní návštěvě Indie natáhl šlachy na noze a několik dní používal hůlku.
  • V době, kdy se chystal vstoupit do přímé prezidentské volby, absolvoval Miloš Zeman malé chirurgické zákroky. Nejprve mu v únoru 2012 v nemocnici Na Bulovce operovali šlachu v palci levé nohy, o půl roku později se pak podrobil operaci očí, při níž mu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze odstranili šedý zákal. Mezi prvním a druhým kolem volby pak vzbudilo pozornost jeho přiznání, že denně vypije "pět nebo šest skleniček vína a skleniček slivovice tak dvě nebo tři".
  • Zemanova životospráva se opět stala věcí veřejnou po převzetí funkce prezidenta v březnu 2013. Například v květnu téhož roku, když při odemykání komory s korunovačními klenoty působil unaveně a několikrát zavrávoral. Podle oficiálního prohlášení měl virózu, v médiích se spekulovalo o opilosti. V srpnu 2013 pak lékaři nově ustaveného koncilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatii, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy.
  • Během prvního roku prezidentského mandátu se Miloš Zeman potýkal i se zraněním, které si koncem října 2013 přivodil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně. Šéf jeho lékařského koncilia Martin Holcát vyloučil, že by za úrazem mohl být alkohol nebo mrtvice, jak spekulovala některá média. Se zraněním se tehdy prezident léčil více než měsíc, zpočátku se pohyboval na vozíku, později s pomocí berlí, od prosince pak začal jako oporu používat hůlku.
  • Během roku 2017 působil Zeman mnohokrát unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad přičítal únavu náročnému programu. Sám Zeman se již v září 2016 svěřil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni, v listopadu 2017 pak hovořil o tom, že mu "odešla cukrovka". Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí. Za velké riziko ovšem Kalaš označil to, že Zeman "hodně kouří".
  • V listopadu 2017 se na veřejnosti objevily spekulace o tom, že prezident trpí rakovinou, napsal to třeba na sociálních sítích brněnský politik Svatopluk Bartík. Hrad to rázně odmítl a argumentoval mimo jiné tím, že Zeman v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na tomografu, která neodhalila žádný nový problém. Bartík sice tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že na něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun. Nyní se případem zabývá soud; policie v minulosti pravomocně odložila trestní oznámení Hradu pro podezření z pomluvy.
  • Loni v lednu před volbou hlavy státy, v níž Zeman obhájil funkci, šéf konzilia Holcát řekl, že Zeman je v dobré fyzické a psychické kondici a cítí se dobře. Prezidentův lékař Miloslav Kalaš řekl, že Zemanův stav je takový, aby mohl nadále vykonávat funkci. Společně s dalšími lékaři znovu odmítl, že by Zeman onemocněl rakovinou.
  • Prezident, který mívá při veřejných vystoupeních problémy s chůzí a od prvního zvolení na Pražský hrad výrazně zhubl, se ke svému zdraví vyjádřil letos v červnu. Řekl tehdy, že chce omezit kouření, protože kvůli němu trpí nechutenstvím. Nechutná mu maso a jí jen sladké.
  • Letos v září Zeman podstoupil několikahodinovou lékařskou prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici, podle jejího ředitele lékaři u prezidenta nenašli žádný zdravotní problém. Zeman nicméně oznámil, že jej kvůli dehydrataci čeká několik infuzí, které mu mají dodat minerály.
  • V říjnu Zeman absolvoval čtyřdenní rekondiční pobyt v nemocnici. Pražskou Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) opustil v neděli 20. října, podle lékařů je v dobré kondici. V nemocnici nepodstoupil žádný zákrok.
ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.