Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice v Praze i Uherském Hradišti nepotvrdily podezření na koronavirus

V centrální laboratoři testují vzorky od pacientů, u kterých se objevilo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V centrální laboratoři testují vzorky od pacientů, u kterých se objevilo... | foto: ČTK

Praha Testy nepotvrdily nákazu novým koronavirem u čínského turisty, který byl v úterý hospitalizován v Praze Na Bulovce. Sdělila to mluvčí nemocnice Simona Krautová. Nachlazený muž je v nemocnici od dopoledne, kdy ho spolu s dalšími pěti Číňany přivezla záchranná služba z hotelu v Nuslích. Ty už nemocnice propustila. Lékaři v Česku prověřovali několik případů podezření na koronavirus, žádný se dosud nepotvrdil.

Pražská záchranná služba podle informací mluvčí Jany Poštové v úterý převezla do nemocnice šest cizinců z hotelu v Sevřené ulici. „Jednoho z nich jsme si nechali na vyšetření, je nachlazený a má příznaky. Ostatní jsme propustili,“ řekla Krautová kolem poledne. Večer oznámila, že výsledek testu na koronavirus u hospitalizovaného muže byl negativní.

Záchranná služba po dohodě s krajskou hygienickou stanicí minulý týden přijala preventivní opatření a stanovila, jak mají posádky postupovat v případě podezření na koronavirus. Pokud se setkají s pacientem, který má horečnaté onemocnění a v posledních dvou týdnech se vrátil z Číny nebo byl v kontaktu s někým, kdo Čínu v posledních dvou týdnech navštívil, převezou ho na infekční oddělení Nemocnice na Bulovce k dalšímu vyšetření. Obojí podle Poštové úterní šestice splňovala.

Posádky záchranářů jsou podle Poštové standardně trénovány na přístup k pacientovi s jakoukoli vysoce nakažlivou nemocí a běžně vozí v sanitkách infekční sety. Pokud pacient má příznaky onemocnění koronavirem, ochranné oděvy a pomůcky použijí.

U pacienta ze Zlínska se koronavirus nepotvrdil

Pacient ze Zlínského kraje má podle ministerstva zdravotnictví negativní výsledek testu na koronavirus. Muž z Hulína na Kroměřížsku, který byl na začátku ledna jako turista v Číně, přišel v pondělí do Kroměřížské nemocnice s příznaky chřipky, poté byl převezen do Uherského Hradiště. Další zatím nepotvrzená podezření zůstávají u pacientů v Moravskoslezském kraji a pražské Nemocnici Na Bulovce.

Čtyřicetiletý muž byl v Uherskohradišťské nemocnici v izolaci. Po vyloučení nákazy novým koronavirem není podle lékařů důvod k jeho další hospitalizaci. „Ještě dnes by tak měl být propuštěn do domácí péče. Žádný jiný případ podezření na nákazu novým koronavirem se v tuto chvíli v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži neobjevil,“ sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Rozbor vzorků hospitalizovaného muže dělala Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu v Praze, kam nemocnice v pondělí odpoledne odeslala vzorky.

Uherskohradišťská nemocnice nemusela kvůli hospitalizaci muže s podezřením na nákazu koronavirem přijmout žádná speciální opatření. Pacient byl na samostatném pokoji v izolaci. „Jeho stav byl po celou dobu hospitalizace stabilizovaný, cítil se dobře. Byl vyčleněn personál, který o muže pečoval, aby se zamezilo případnému šíření nákazy, byl také vybaven ochrannými pomůckami. Na dotčených odděleních nebyla zavedena žádná speciální opatření, provoz nemocnic v Kroměříži a Uherském Hradišti nebyl nijak omezen a běží po celou dobu standardně,“ uvedl Havrlant.

Ve Zlínském kraji je podle hygieniků v souvislosti s nákazou koronavirem v domácím ošetřování jeden člověk. Nebyl však ve středisku nákazy, ale kvůli cestování a z bezpečnostních důvodů mu hygienici doporučili zůstat 14 dnů doma.

Lékaři v Česku prověřovali už několik případů podezření na koronavirus. V Praze bylo od pátku laboratorně testováno pět lidí, výsledky byly podle informací hygienické stanice negativní. Nyní se čeká na výsledky u čínského turisty. Další podezření byla v Kroměříži, Českých Budějovicích a dvě v Opavě, u tří lidí už byla vyvrácena.

Na nový koronavirus, který se šíří z čínského města Wu-chan, v Číně zemřelo už 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo. Několik desítek případů je potvrzeno i mimo Čínu, oběti jinde ale hlášeny nejsou.

Mnohem větší problém u nás je chřipka, varuje Vojtěch

Opoziční ODS neprosadila ve Sněmovně návrh, aby v úterý vláda informovala poslance o opatřeních souvisejících s novým koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navzdory tomu zákonodárce ujišťoval, že Česko situaci nepodceňuje a není důvod k jakékoli panice. Onemocnění se zatím u nikoho v České republice podle ministra neprokázalo.

Vojtěch zdůraznil, že všechny orgány veřejného zdravotnictví, zejména hygienické stanice a infekční oddělení, jsou v pohotovosti. „Všichni vědí, co mají dělat,“ řekl. Ministr také upozornil na to, že Světová zdravotnická organizace dosud nedefinovala onemocnění koronavirem jako vysoce nakažlivou nemoc, úmrtnost představují zhruba tři procenta.

„Opatření jsou dostatečná,“ soudí Vojtěch. Mnohem větší problém představují podle něho chřipková onemocnění. „Jsme na hraně epidemie,“ uvedl ministr. Na chřipku podle něho letos zemřelo v Česku už 12 lidí.

Debatu o opatřeních proti koronaviru navrhoval Bohuslav Svoboda (ODS). Rovněž on zdůrazňoval, že jeho cílem není vyvolávat paniku, která ani není, jak řekl, namístě. Svoboda chtěl údaje například o lůžkových kapacitách i kapacitách personálu a o počtu zdravotnických pomůcek.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...