Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

U nezletilé Číňanky pobývající na Opavsku se nákaza koronavirem nepotvrdila

Laboratoř prověřující vzorky od pacientů s podezřením na nákazu koronavirem. foto: ČTK

Ostrava - U nezletilé Číňanky, která přijela na Opavsko na prázdniny k příbuzným, se podezření na nákazu koronavirem nepotvrdilo. V úterý to řekl Jiří Krušina, mluvčí Slezské nemocnice v Opavě, jejíž pracovníci o dívku pečovali. Odpoledne mluvčí uvedl, že nemocnice aktuálně řeší i případ páru s podezřením na koronavirus. Na výsledky testů se ale stále čeká a k dispozici zřejmě budou až ve středu.
  7:57aktualizováno  18:03

Děvče do Česka přiletělo před necelými dvěma týdny a u svých příbuzných onemocnělo, objevil se u něj kašel a horečka. Rodina zalarmovala infekční oddělení nemocnice. Podle mluvčího příbuzní postupovali správně, když s dívkou nepřišli do žádné ambulance.

Mluvčí uvedl, že když rodina informovala nemocnici o podezření na onemocnění koronavirem, vyslala nemocnice do domácnosti speciální tým v oblecích kvůli odebrání vzorků. Bylo rozhodnuto, že dívka zůstane v domácí izolaci a nasadili jí léky proti horečce. Rodina byly poučena, aby při zhoršení stavu dívky hned kontaktovala nemocnici. Podle mluvčího se zdravotnické zařízení připravovalo na možné přijetí pacientky, krátce byly zopakovány postupy pro tyto situace. Krušina připomněl, že nemocnice je na tyto krizové stavy dobře připravena, protože v minulosti se na ně zaměřila i při cvičeních.

Čeští lékaři prověřují několik podezření na koronavirus. Číňan v Budějovicích měl běžnou infekci

V souvislosti se šířením koronaviru jsou v pohotovosti další zdravotnická zařízení. Infekční oddělení je například i v Havířově na Karvinsku. Mimo standardních akutních lůžek má také lůžka odpovídající nejpřísnějším podmínkám pro hospitalizaci vysoce infekčních pacientů.

„Infekční oddělení v Havířově má kromě izolačních lůžek k dispozici i takzvaný biobox, který slouží k dočasné izolaci pacienta s vysoce nebezpečnou nákazou před jeho překladem do Nemocnice Na Bulovce v Praze,“ uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong. Nemocnice poučila i lékařský a nelékařský personál.

Nemocnice zřizované Moravskoslezským krajem aktuálně postupují podle doporučení, které v minulém týdnu zaslala Krajská hygienická stanice. Všechny příjmové ambulance krajských nemocnic mají například více osobních ochranných pomůcek, mají také připraveny speciální ochranné obleky a desinfekce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!