2. června 2008 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neoblíbený Hájek už za Klause nemluví

Nový mluvčí prezidenta Radim Ochvat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový mluvčí prezidenta Radim Ochvat. | foto: Lidové noviny

PRAHA Václav Klaus poprvé od svého působení na Hradě vyměnil mluvčího. Tím, kdo nyní tlumočí názory hlavy státu, je blízký spolupracovník a přítel Mirka Topolánka Radim Ochvat. Nepříliš oblíbeného Jiřího Hájka se prezident rozhodl vyměnit krátce před svým nástupem na operaci kyčelního kloubu v nemocnici na Bulovce.

Třicetiletý Radim Ochvat  byl donedávna tajemníkem premiéra Mirka Topolánka (ODS). Oficiálně ho dnes jako svého nového mluvčího představil prezident Václav Klaus, který současně Hájkovi poděkoval a ocenil jeho práci. Hájek, který v nedávné anketě získal titul Němá barikáda pro nejméně oblíbeného mluvčího, z Hradu neodchází. Bude se věnovat komunikačním a kulturním strategiím Pražského hradu.

"Trvalo nám to, než jsme se pana Hájka zbavili, ale prostě konečně tento kýžený moment nastal. Jako to obvykle bývá zvykem, tak jsme ho povýšili. To tak už v naší kotlině vždycky bývá," zažertoval prezident.

Uvozovky dolníTrvalo nám to, než jsme se pana Hájka zbavili, ale prostě konečně tento kýžený moment nastal. Jako to obvykle bývá zvykem, tak jsme ho povýšili. To tak už v naší kotlině vždycky bývá.Uvozovky horní

Hájek byl na Hradě od roku 2003, kdy se Klaus stal poprvé hlavou státu. Stal se ředitelem tiskového odboru prezidentské kanceláře. Mluvčím byl zpočátku novinář Tomáš Klvaňa, který ale posléze z Hradu odešel a Klausovy názory začal tlumočit Hájek. Ochvat je zase několik let blízkým spolupracovníkem a osobním přítelem Topolánka. Když se šéf ODS v roce 2006 stal premiérem, přešel s ním na Úřad vlády.

Na práci na Hradě se velmi těší a je plný očekávání. "V tuto chvíli mám tep asi 200. U běhu mám asi 160, takže jsem velmi nervózní," zahájil své první vystoupení v nové funkci Ochvat. Klaus dodal, že se s ním setkával "řádově před deseti lety", kdy ho Ochvat jako redaktor v ostravském rádiu Orion zpovídal při volebních kampaních.

Prezident dnes řekl, že na začátku svého druhého prezidentského období pokusil na Hradě udělat několik personálních změn. Kromě nového mluvčího se změnilo i vedení některých odborů. Začátkem března Klaus jmenoval novým náčelníkem své vojenské kanceláře generála Františka Hrabala, který nahradil Iva Zbořila. Bývalý šéf rezignoval loni na podzim kvůli podezření ze zpronevěry. Novým vedoucím bezpečnostního odboru by se měl 16. června stát Radim Bárta, uvedl Klaus. Nové vedení má i legislativní odbor.

Nový Klausův mluvčí Radim Ochvat.Václav Klaus personální změnu provedl krátce před operací kyčelního kloubu. Tento týden zákrok absolvuje v nemocnici na Bulovce. Dnes jde prezident na předoperační vyšetření. Dodal, že mimo úřad chce být co nekratší dobu.

Klause mají podle dostupných informací operovat dva uznávaní čeští ortopedi - přednosta ortopedické kliniky nemocnice Bulovka profesor Pavel Dungl a přednosta ortopedické kliniky nemocnice v Motole profesor Antonín Sosna, uvedly již dříve Hospodářské noviny.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz