Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
16. října 2008 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

´Neudával agenta, ale podezřelou osobu´

Milan Kundera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kundera | foto: Reprofoto

PRAHA Světoznámý český spisovatel Milan Kundera podle historika Jiřího Pernese z Ústavu pro soudobé dějiny (ÚSD) Akademie věd v roce 1950 jako student zapálený pro komunismus neudával agenta, ale informoval policii o podezřelé osobě na vysokoškolské koleji. Byla to pro něho epizoda, proto na ni mohl po letech zapomenout, řekl Pernes.

O pravosti zveřejněného policejního záznamu historik nepochybuje. Kundera rozhodně popřel, že by někoho udal. Podle policejního zápisu, který zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů, Kundera v březnu 1950 na oddělení tehdejší národní bezpečnosti informoval o pohybu podezřelého Miroslava Dvořáčka na koleji, kde byl předákem. O muži, který si nechal zavazadlo u studentky Ivy Militké, se sám dověděl od studenta Miroslava Dlaska. Policisté zjistili, že Dvořáček je hledaný, a šli ho zatknout. Od Militké se dozvěděli, že Dvořáček údajně sběhl z vojny a pobýval v Německu.

"Neudával agenta, ale nějakého podezřelého člověka, který se objevil na koleji. Neměl ponětí, že jde o agenta," soudí Pernes. Zveřejněný policejní záznam je podle něho nepochybně pravý. Policisté neměli důvod zápis falšovat, řekl.
Akademie literatury hájí Kunderu
Akademie literatury české požaduje po Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) předložení věrohodných důkazů o tom, že spisovatel Milan Kundera v roce 1950 oznámil na policii pražský pobyt západního agenta Miroslava Dvořáčka.

Pokud takové důkazy ústav nemá, měl by
se podle akademie omluvit. Dokument ústavem zveřejněný akademie nepovažuje za věrohodný. Členové akademie to sdělili ČTK.

Skandalizace v médiích podle ní poškodila Kunderovu pověst po celém kulturním světě. Médiím doporučuje zdrženlivost při psaní o Kunderovi i Syndikát novinářů ČR. Varuje před unáhlenými soudy, které by mohly poškodit
všechny zúčastněné.


Kundera jako předák kolejí měl podle Pernese odpovědnost, z níž vyplývaly povinnosti. Jestliže ho Dlask informoval o cizím člověku na kolejích, pak to oznámil na policii. Tehdy mu možná ani nedocházelo, že tím Dvořáčka může dostat na léta do vězení. Byla to pro něj epizoda, proto je možné, že už si na ni nevzpomíná, dodal.

Zvláštní podle Pernese je, že komunistický režim tohoto udání nepoužil proti Kunderovi mnohem později, když emigroval. "Zřejmě ho ve spise přehlédli," uvedl. Stejného názoru je i ředitel ÚSD Oldřich Tůma.

Připomněl, že podobný dokument komunisté použili proti bývalému tajemníkovi KSČ Zdeňkovi Mlynářovi, aby ho v exilu pošpinili. Na tehdejší dobu podle Tůmy ale nelze pohlížet dnešníma očima. V té době bylo mnoho mladých lidí komunismem nadšeno, věřilo mu a mezi ně patřil i Kundera. Bylo proto obvyklé, že pohyb podezřelých lidí, kteří by mohli být "nepřáteli režimu", oznamovali bezpečnostním složkám. Novinové titulky o tom, zda Kundera zradil, proto nejsou na místě, uvedl.

Tůma se také pozastavil nad tím, s jakou překotností Ústav pro studium totalitních režimů poskytl dokument médiím. Soudí, že posláním instituce by mělo být něco zcela jiného.

Další verzi předestřel ve středu literární historik Zdeněk Pešat. Řekl, že Dvořáčka udal tehdejší student pražské filozofické fakulty Miroslav Dlask. Pešatovi se tehdy údajně svěřil s tím, že oznámil Dvořáčkův pobyt v Praze bezpečnosti. Dlask měl pocit, že musí informovat i příslušnou organizaci KSČ, a protože Pešat byl členem stranického fakultního výboru, řekl to právě jemu. Dlask se stal později manželem Militké, které řekl, že o Dvořáčkovi mluvil s Kunderou.
ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.