Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neútočím na gaye, vadí mi diletanti, hájí se Dušek

Česko

  8:30aktualizováno  9:30
PRAHA - Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek se brání nálepce homofoba. Své kontroverzní výroky o homosexuálech ve vedení Českých drah na dnešní schůzku však zřejmě vysvětlit nepřijde.

Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy a zároveň náměstek pardubického hejtmana Jaromír Dušek. foto: Lidové noviny

LN Pořád si stojíte za tím, co jste řekl redaktorovi LN na adresu homosexuálů, tedy že dopravu neovládají odborníci, ale homosexuálové?

Lidové noviny nečtu. Nikdy. Nečetl jsem je ani tentokrát.

LN Já vám ten výrok připomenu...

To nemá smysl, je snad pod tím rozhovorem uvedeno "autorizoval pan Dušek"?

LN Vy jste ale autorizaci nežádal. Pronesl jste tato slova, či nikoliv? "... tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě."

Já jsem toho ale řekl podstatně víc. Řekl jsem také, a to tam nezaznělo, že nemám nic proti homosexuální menšině, mám mezi homosexuály spoustu kamarádů, nevnímejte to jako útok proti té skupině, žiju tady přece vedle nich desítky let. (Tato slova v prvním rozhovoru nezazněla - pozn.red.) Ta má odpověď byla vytržená z kontextu a účelově upravená. Ptám se, jestli to náhodou není na objednávku.

Vše o homofobních výrocích Jaromíra Duška

LN Ani kontext ale váš "fór" o tužce příliš nezjemňuje...

Jestli v tom textu, který jste přečetla, neumí někdo vnímat ani trošku humoru, tak nevím. To už se v téhle republice nikdo neumí zasmát? Ten závěr byl řečen v žertu, novinář i fotograf se řehtali, až se za břicho popadali, napsali to tam?

LN Vy jste ale funkcionář. Může si předseda odborového svazu takové výroky dovolit?

Když se mě někdo zeptá na vazby, co mám říkat? Vůbec nejhorší manažer Českých drah za poslední desetiletí pan Žaluda, který je náhodou homosexuál, zašantročí se svými kolegy osm miliard. Celé to kryje – opět náhodou homosexuál – Slamečka, který má zase úzké kontakty na toho třetího z úřadu vlády (Jan Novák, šéf úřadu vlády – pozn. red.).

Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek

Nepřipadá vám divné, že úplně náhodou tihle tři připraví ČD o miliardy korun a nikdo to neřeší? Místo odborníků, kteří musí na úkor jejich kamarádů odcházet z Českých drah, do podniku přicházejí mladí kluci, jejichž jedinou kvalifikací je zatím zřejmě jen homosexualita, a to je špatně.

LN Nemyslíte si přece jen, že ta formulace byla nešťastná? Slova o tom, že se bojíte zvednout tužku, se nelíbí ani některým členům organizace, za niž vystupujete.

Prosím vás, já nemluvím za organizaci, vyjadřuju se jako Dušek, jsem svéprávný člověk. Mám s touhle branží nějakou zkušenost a taky soucit se státním rozpočtem. Jestliže se tady vytváří skupina, která je nějak orientovaná, ekonomické a mocenské struktury, tak to přece musím říct. Jednoduše se obávám, že kritériem pro výběr lidí na ministerstvo a České dráhy už dávno přestala být odbornost a vzdělanost a stala se jím místo toho homosexualita. Hovořím o ekonomickém lobbismu na dvou konkrétních útvarech, nevnucujte mi, že útočím na nějakou menšinu. Víc už k tomu nebudu říkat. Na shledanou.

Více o důsledcích Duškových výroků si přečtěte v tématu v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!