Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nevím nic, nepamatuji si... Aktéři kauzy Rath kolektivně ztratili paměť

Česko

  6:00
PRAHA - Na Středočeském hejtmanství a ve firmách z kauzy Rath došlo ke kolektivní ztrátě paměti. Jak jinak si vysvětlit, že značná část ze stovky svědků, které kriminalisté vyslechli, si velmi často nedokázala vybavit žádnou okolnost kolem stamilionových zakázek, které jim prošly pod rukama. "Zapomněl" však i státní zástupce Petr Jirát.

Policejní eskorta přivádí obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha foto: ČTK

Značnými výpadky paměti trpěli zaměstnanci Středočeského kraje, když se jich vyšetřovatelé ptali na okolnosti rekonstrukce zámku v Buštěhradu, podle kriminalistů předraženou o desítky milionů. Zodpovědnost si mezi sebou úředníci přehazovali jako horkou bramboru.

Jen hlídal razítka

Třeba šéf odboru financí a investic Jiří Peřina se dušoval, že jen kontroloval správná razítka a podpisy. "K průběhu zakázky jsou mi známy pouze obecné informace, samotný průběh a organizaci výběrového řízení mělo na starosti oddělení veřejných zakázek, v jehož čele byla Johana Novotná," přehodil Peřina otázky s odkazem na svoji podřízenou a blízkou spolupracovnici Davida Ratha, na jejímž odboru se podle policie s tendry čachrovalo.

David Rath v Buštěhradu.

Právě Novotná byla podle obžaloby v dennodenním kontaktu s firmou Erinyes, která pro kraj zmanipulovanou zakázku administrovala, a jejíž manažerka Lucia Novanská je jednou z obviněných v kauze Rath. Co přesně spolu obě dámy řešily, ale u výslechu Novotná neřekla, paměť ji totálně "zradila".

Nevím nic

Vyšetřovatele zajímalo s kým a o čem jednala, jaké materiály a od koho dostávala a komu je předávala. "Nebyla schopna uvést žádné konkrétní okolnosti či skutečnosti k průběhu výběrového řízení na výběr zhotovitele rekonstrukce," líčí obžaloba. Na okraj, Novotná sice po Rathově pádu o své místo přišla, rychle a bez výběrového řízení ale získala lukrativní pozici v managementu kolínské nemocnice, kde také mělo uplácet.

VŠE O OBŽALOBĚ V KAUZE RATH:

Obžaloba Davida Ratha

Požadavky přinesl nějaký referent

O zakázce odmítla vypovídat i Novanská, pouze uvedla, že si neuvědomuje jakékoliv protiprávní jednání, kriminalisté ale vyslechli jejího podřízeného Lukáše Mocka, který se na administrování opravy zámku v Buštěhradu podílel. I jeho zradila paměť. "K dotazu, kdo stanovil požadavky na uchazeče v rámci tohoto zadávacího řízení uvedl, že je obdržel od zástupce zadavatele, nějakého referenta, jehož jméno si nepamatuje," uvádí obžaloba. 

Mocek naopak se stoprocentní jistotou popsal, že počet uchazečů u zakázky jeho firma omezila losováním, kterému byl dokonce přítomen. "Ze zajištěných listinných podkladů však vyplývá, že k losování nedošlo vzhledem k tomu, že svou nabídku do soutěže podalo pouze pět uchazečů," vyvrací tuto verzi obžaloba.   

V "nevědomí" zřejmě žil i Jiří Fingerhut, který s další obviněnou z kauzy Rath Ivanou Salačovou spoluvlastnil společnost Fisa, vedle Buštěhradu zapletenou i do další zakázky z kauzy, opravu hostivického gymnázia. "K rekonstrukci zámku uvedl, že o ní slyšel, ale dál se o to nestaral, nic o tom neví. K rekonstrukci gymnázia neví vůbec nic. Doplnil, že on se v rámci firmy staral o realizované stavby, o provoz, strategii firmy rozhodovala Salačová," cituje státní zástupce Fingerhutova slova. 

Jedenáct obviněných v kauze Rath

  • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
  • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
  • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
  • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
  • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ

Paměť ztratil i státní zástupce

Paměť však minimálně v jednom případě "ztratil" i státní zástupce Petr Jirát a sice, když v obžalobě popisuje výslech šéfa společnosti Pozemní a vodní stavby Vladimíra Kančeva. O jeho výpovědi server Lidovky.cz podrobně informoval, Kančev totiž do detailů popsal, jak Salačová proměnila 10,5 milionů čistých peněz na úplatky, o tom se v textu zmiňuje i Jirát. "Byl požádán, aby vystavil faktury za ve skutečnosti neodvedenou práci," píše státní zástupce.

Další zásadní informaci z výpovědi už ale v obžalobě zapomněl uvést: Kančev totiž mluvil i o tom, že Salačová po propuštění chtěla ve výrobě úplatků pokračovat a ve společnosti neznámého policisty na něj tvrdě tlačila. "Volala mi a chtěla se sejít. Setkali jsme se na benzince Středokluky, přijela tam s tím policajtem. Ptal jsem se, co se děje. Oni mně říkali, že by mi měli poslat peníze za ty fiktivní faktury z prosince. A chtěli, abych ji je zase potom vrátil. A to já jsem již nechtěl," vypověděl Kančev.

Proč Jirát tuto pasáž v obžalobě nezmiňuje? Jako vysvětlení se nabízí, že výpověď Salačové je jednou z jeho hlavních zbraní k soudu, do detailu totiž popsala, jak korupční propletenec ve středních Čechách fungoval. Za její pomoc jí dokonce přiznal status spolupracující obviněné. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!