Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nic jsem si neulil, jsou to moje peníze, říká šéf ProMoPro

Majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Jeho firma ProMoPro dostala od Úřadu vlády zakázku bez výběrového řízení na zabezpečení ozvučení, osvětlení a servisu v průběhu českého předsednictví EU. Částka se vyšplhala na více než půl miliardy korun (celkem 776 milionů, ProMoPro dostalo 525 milionů, zbytek tvoří dobropisy a zápočty). Finanční analytický útvar ministerstva financí Jaroslava Veselého a jeho ženu vlastnící ProMoPro a dosud nejmenované úředníky zastupující vládu podezírá z okrádání státu a věc nyní šetří protikorupční policie.

Veselý s manželkou si totiž najímali na práci externisty a zbylo jim 147 milionů, z nichž 46 převedli na vlastní účty či vybrali a zhruba 100 milionů zůstalo ležet na účtě firmy. Proto na věc FAÚ upozornila banka. Veselý tvrdí, že bylo vše v pořádku. V rozhovoru s LN přiznává, že smlouvu dojednával s lidmi přímo podřízenými Alexandru Vondrovi. Ten se přitom dosud hájil, že se smlouvou nemá nic společného a poukazoval na exšéfa Úřadu vlády Jana Nováka.

Kdo vás jako první oslovil s nabídkou zajišťovat české předsednictví?

To byl dohodový proces. Celá věc se dlouho zajišťovala, my jsme nějaký čas působili jako konzultanti. Děláme v tom léta a jsme největší. Abych se přiznal, já jsem nijak nebojoval o to, abychom byli výsadní, protože jsem věděl, že při velikosti našeho skladu se tam vždycky nějakým způsobem uchytíme.

S kým jste jednal konkrétně? Mluvil jste o tom i s Alexandrem Vondrou? Prý se znáte z golfu...
S Vondrou vůbec ne. Vondra je pro mě vládní činitel, jeho jsem viděl jen párkrát. Já ani nevěděl, že golf hraje. Navíc tyhle věci šly mimo něj. Naší firmu zná, věděl o nás od summitu NATO, ale o tuhle záležitost se starali úplně jiní lidé.

S kým jste tedy jednal? S tehdejším šéfem Úřadu vlády Janem Novákem?
Ne. Pro mě byl partnerem Karlík, potom tři technici a když došlo na 
hádání se o peníze, tak paní Hendrichová.

Úřad vlády si už tehdy nechal zadávat audit, čili na jeho straně tehdy musely být pochybnosti...
Byly tam určité nesrovnalosti ohledně nějakých plateb, audit byl ze 
strany vlády pokus, aby mi dokázali, že jsem drahý a já budu muset 
slevit. Ale pochybnosti byly jen u novinářů! Kdyby audit řekl, že jsem  drahý, tak by vláda požádala, abych slevoval.
 
Vy jste za dvoudenní neformální setkání ministrů spravedlnosti a vnitra účtoval devadesát milionů korun. To není předražená částka?
Viděl jste tu fakturu rozepsanou? Pak byste viděl, že tím, že vláda 
nestihla udělat objednávky na přípravné práce, tak to všechno dala do jedné faktury. Když bylo například zasedání měnového fondu v Praze, tak se ten barák připravoval rok. A teď jsme byli v podobné situaci. Po devíti letech všechny technologie v KCP už nefungovaly, technika jde strašně dopředu. V září se podepsala smlouva, do prosince jsme neměli slušnou objednávku. A já jsem zodpovídal na to, že v lednu proběhne zasedání. Čili jsme museli začít dělat, aniž bychom měli objednávku. Úřad vlády to potom udělal tak, že ty podzimní práce spláchl do jedné faktury.

ProMoPro - Veselý

Hodinová mzda dvanáct tisíc korun pro osvětlovače je ale přece jen trochu moc.
To je hloupost. My máme sazby, které byly také auditované. Hlavně tady to nebylo tak, že já bych fakturoval a vládní úředníci podepisovali bez jakékoliv kontroly. Ve smlouvě je přesně určený postup. Vláda dala objednávku a poptávku, kde bylo přesně specifikované, co chtějí. Na základě poptávky jsme udělali nabídkový list, na ten bylo dohadovací řízení. Dohadovaly se jednotlivé položky, místnost po místnosti, člověk po člověku. Když jsme se dohodli, že takhle to souhlasí, vláda vystavila akceptaci, kde písemně potvrdili, že s těmi cenami souhlasí. My jsme udělali akci, v okamžiku, kdy byla namontovaná, my udělali opět protokol o převzetí, kde vládní zástupce podepsal, že všechny akce jsou provedené a všechno souhlasí. 

Existoval nějaký předběžný finanční odhad? Byl jste seznámen s tou částkou osmdesáti pěti milionů, o kterých se píše v interních dokumentech Úřadu vlády?

Nebyl. Ta částka byla pouze na pronájem audiovizuální techniky v KCP. Čistě pronájem techniky, bez montáží, bez demontáží, jen čisté železo, které se na akce půjčovalo. Na jednotlivé typy zasedání byly předem určené ceníky, které byly součástí smlouvy. Vláda zkrátka objednávala konkrétní služby, my jsme na základě toho dělali nabídku, štábní úředníci na vládě si tu nabídku vzali, vytáhli smlouvu, pečlivě, řádek po řádku, ji zkontrolovali a teprve potom nám ji odsouhlasili.

Záležitost prošetřuje Finanční a analytický úřad ministerstva financí (FAÚ). Z jeho zjištění vyšlo najevo, že vám byla vyfakturovaná částka 525 milionů, z toho přibližně 398 jste platili subdodavateli, firmě NWDC. To jsou tři čtvrtiny z celé částky. Proč?

Ti dělali tu "hrubou práci", řezničinu. Tahali kabely, zvyšovali kapacitu ústředny, stavěli stany, vytápěli... My jsme odborníci a já jsem si nechtěl najímat Ukrajince. Za všechno jsem zodpovídal já. Kdyby něco odešlo, tak nikoho nezajímalo, že technik z NWDC to udělal špatně. Zodpovídal za to Veselý. A já si nevybral ani tak firmu NWDC, jako spíš techniky, o kterých jsem věděl, že dělali summit NATO, znají to v KCP, znají ústřednu. Pro mě NWDC bylo na hrubou práci a té bylo daleko víc.

A vy jste potom dělali co? Hádali jste se s Úřadem vlády o faktury?

My jsme dělali ozvučení, tlumočení, takové ty "bonbónky", ale to, co je nejdůležitější. Protože tu práci vzadu nikdo nevidí.

Těch 147 milionů, které jste si nechali, to byl váš čistý zisk?

To je obrat. Vemte si, že jsem měl ještě další subdodavatele. Například se tam dělal informační systém, který dělala jiná firma. Měl jsem tam ostrahu, tu dělal také někdo jiný. Čili to zdaleka nezajišťovalo jen ProMoPro a já jsem nedělal jen s NWDC.Těch 95 milionů, co se o nich pořád píše, byl pronájem zařízení a to se muselo montovat, demontovat, muselo se obsluhovat. Tehdy tam byly nasmlouvané i jiné akce, takže jsme po každém summitu museli zase všechno rozebrat, odsekat kabely, a pak jsme zase přišli a dělali to znova.

Podle zprávy FAÚ jste si z účtu ProMoPro vybrali nebo převedli na osobní účty zhruba 46 milionů korun. Na co jste je použili?

To je možné, mám svoje účty a s nimi si dělám, co chci. Až se manželka vrátí z léčení, bude přesně vědět, k čemu to bylo použito. Mám ale dojem, že jsem v tu dobu kupoval golfový simulátor.

ProMoPro - Veselý

Rozdíl mezi částkou 776 milionů a 525 milionů se prý řešil "zápočty a dobropisy". Co to vlastně znamená?

Celková naše fakturace bez DPH byla asi 492 milionů. Za 140 milionů tam byly rozporované faktury, kde vláda čekala na výsledek auditu. Faktury tam ležely dlouhou dobu, tím pádem jsem jako správný podnikatel vyžadoval podle smlouvy penále za prodlení. Takže mě na vládě poprosili, abych ty sporné faktury dobropisoval a vystavil je až podle výsledků auditu. Dobropisovali jsme je, ale ten, kdo dával vám novinářům informace, sečetl hrušky a jablka, sečetl všechny faktury, ale dobropisy k tomu přičetl, místo aby je odečetl. A když si to spočítáte, 500 milionů plus dalších 130 faktury, plus 130 dobropisy, jsme na 760 milionech. Nikdo ale neupozornil pány ministry, kteří začali křičet, jak je to předražené, že je to vlastně o 300 milionů méně.Jako první jsem je upozornil já, ale nikdo se toho nechytil. Všichni pořád mluvili o třičtvrtě miliardy.Já jsem pouhý soukromníček, takže se věří vládním úředníkům.

Vy jste ale na kontě měli 100 milionů, se kterými vůbec nebylo hýbáno.

Pokud přijímám faktury, vydávám faktury, tak tam asi nějaké peníze zůstanou. Někdo někde napsal, že jsem si ulil na soukromý účet 40 milionů. Ale ta firma patří mě, to jsou moje peníze. Já jsem ale v roce 2008 půjčil takovou částku firmě, abych mohl nakoupit techniku. Kdybych si půjčil od banky, tak to nikomu nepřijde divné. Já jsem si ty peníze převedl na konto, které jsem postupně čerpal. Firmu vedu tak, že jí někdy peníze půjčím, někdy si je stáhnu, teď musím půjčovat, protože byla slabá zima. Tenhle barák mi předtím patřil, slušně jsem ho prodal a peníze vrazil do firmy. Ročně investuju 20 až 30 milionů.

Na začátku kauzy se říkalo, že ve vašem případě nešlo udělat výběrové řízení, protože máte s KCP exkluzivní smlouvu. Tu ovšem nemáte.

Nemám výhradní smlouvu, to je rozdíl. Mám dlouhodobou smlouvu. Takhle jsem to říkal i vládě. Ale když jsem ji uzavíral, musel jsem skoupit veškeré mobilní zařízení, co je v sále. Musel jsem si pronajmout mobilní techniku, světlené a zvukové režie, a za těch několik let tam prakticky všechno vybudoval. Když tam přijde někdo cizí a bude chtít rozsvítit sál, musí si stejně objednat nás. Je to tak trochu exkluzivita? Ano, ale nikdo to nechce říct. I pracovníci KCP se bojí. Řeknou - oni tady mají nějakou techniku.

Nicméně ta exkluzivita je ve smlouvě s Úřadem vlády zmíněna.

Ano, tam je napsáno, že ProMoPro vlastní v KCP tohle a tohle. Já osobně tvrdím, že tam máme exkluzivní postavení, protože nám tam všechno patří.

Dobře, ale čistě teoreticky by tyto služby mohla zajišťovat jiná společnost.

Mohla, ale bylo by to pro ně dražší. Když si to spočítáte, dojdete k tomu, že je výhodnější dělat u nás. Troufám si tvrdit, že v ČR nemáme konkurenci.Zahraniční i jakákoliv jiná česká firma by si stejně musela objednat nás.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...