Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nikdo to nezametá pod koberec.‘ Znalecký posudek o kyanidu v Bečvě bude asi až v prosinci

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb. | foto: MAFRA

Praha Znalecký posudek, odkud v září unikl jedovatý kyanid do řeky Bečvy, má být podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) hotov do 20. prosince. Ministr to v úterý uvedl ke snaze opozičních poslanců kauzu projednat koncem týdne, což vyvolalo slovní přestřelku také se zástupci ANO.

Podle Hamáčka debata poslanců bude jen akademická a neurychlí ani vyšetřování, ani vypracování posudku soudním znalcem. „Debatu vést můžeme, soudního znalce pravděpodobně neurychlíme,“ dodal.

„Policie odebrala několik stovek vzorků, tak aby bylo možné určit, odkud se tam kyanid dostal,“ uvedl Hamáček. Vyhodnotit vzorky je podle něho složité. Znalec se navíc potýkal se zdravotními problémy, prozradil Hamáček. Zdůraznil, že policie postupuje nestranně podle pokynů státního zástupce. „Nikdo to nezametá pod koberec,“ řekl.

Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.
Po úniku neznámé látky uhynuly v řece Bečvě tisíce tun ryb.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek neúspěšně žádal, aby se Sněmovna věnovala kauze v pátek ráno před schvalováním zákonů. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek naopak prosadil projednání až po pátečním schvalování zákonů, tedy po 14:00, kdy už dolní komora zpravidla nezasedá. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura to označil za obstrukci, podle Bartoška je zatím snaha celou věc oddálit a odložit. Opozice nevyloučila možnost, že by věc chtěla probrat na mimořádné schůzi Sněmovny.

Ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) obvinil Stanjura ze zbabělosti. Podotkl, že se Brabec projednávání dlouho vyhýbal a nakonec našel termín, kdy Sněmovna obvykle nejedná.

Brabec se proti tomu ohradil. „Bojím se akorát nemoci svých dětí, nebojím se hloupých provokačních poznámek, na které jsem zvyklý,“ prohlásil. Připomenul, že v minulých dnech se z jednání Sněmovny omluvil ze zdravotních důvodů. „Tak mne prosím, tímto způsobem neurážejte, že se něčeho bojím,“ požádal opoziční zástupce. Výbor pro životní prostředí, který se kauzou zabýval, se podle Brabce změnil ve vyšetřovací komisi. „Udělal se z toho neuvěřitelný kabaret,“ řekl ministr.

Stanjura k tomu uvedl že „kauza je živá, ale ryby a řeka jsou mrtvé“. „Není to kabaret,“ dodal předseda poslanců ODS s tím, že takové zlehčování jedné z nejvážnějších ekologických katastrof by od ministra životního prostředí nečekal.

Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...