Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. prosince 2014 8:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo práce podle NKÚ špatně nakupovalo budovy za stamiliony

Ministerstvo práce a sociálních věcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministerstvo práce a sociálních věcí | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ministerstvo práce a sociálních věcí v letech 2009 až 2013 špatně nakládalo s veřejnými penězi při nákupu, výstavbě či rekonstrukci budov pro Úřad práce, Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a sociálních služeb. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) mimo jiné zjistil, že někdy koupilo objekt, pro který nemělo využití, jindy naopak pořídilo dům, kam se úředníci nevešli.

Kontrolní úřad se zaměřil na to, jak ministerstvo spravovalo v uvedených letech pět programů, které slouží k financování výstavby, rekonstrukcí a nákupů budov pro zmíněné instituce. Kontroloři prověřili i 22 konkrétních akcí za 2,3 miliardy korun.

Vyplývá to z pondělní tiskové zprávy NKÚ. Ministerstvo například neschválilo dostavbu budovy Úřadu práce v Pardubicích kvůli tomu, že bylo třeba přikoupit pozemek, který jeho majitel nabízel k prodeji jen jako celek za 15 milionů korun. Podle resortu byl příliš velký. O dva roky později pak ale ministerstvo schválilo výstavbu úplně nové budovy na jiném místě. Tento projekt byl přitom o 130 milionů korun dražší než původní varianta.

ČTĚTE TAKÉ:

Nekoncepční řešení

Problém byl podle NKÚ v tom, že resort často a zásadně měnil podmínky programů. „Tento nekoncepční přístup MPSV vedl k tomu, že se z programů pořizovaly budovy, pro něž neměly ČSSZ a Úřad práce dostatečné využití, nebo naopak kapacitně nedostačovaly jejich potřebám,“ uvedla mluvčí kontrolního úřadu Olga Málková.

Třeba Úřad práce podle ní zastavil výstavbu budovy v Rokytně na Pardubicku za 60 milionů korun, ačkoli nebyl schopen kontrolorům doložit, jaké má pro rozestavěnou budovu další využití. 

Úředníci jako sardinky

Jako příklad kapacitně přetížené budovy uvedl NKÚ objekt v Karlových Varech, který Úřad práce koupil v roce 2012. „Kapacita budovy byla 75 zaměstnanců. V době kontroly v ní ale pracovalo 107 lidí a dalších devět zaměstnanců zůstalo v původní, nevyhovující budově,“ uvedl NKÚ.

Riziko neodpovídajícího využití hrozí podle něj také u jiných objektů - jde o školicí střediska, která si Úřad práce pořizuje, ale také o budovu, kterou koupil na pražské Letné a v současnosti ji opravuje za celkem 329 milionů korun. „V budově bude sídlit Generální ředitelství Úřadu práce a další pracoviště. Přitom podle MPSV neměl vznik Generálního ředitelství Úřadu práce, ke kterému došlo v roce 2011, přinést potřebu nových budov,“ uvedl NKÚ. 

Úřad práce podle kontrolorů nedoložil, že provedl řádný výběr vhodných nemovitostí, což byla jedna z podmínek, aby mohl na nákup budovy čerpat evropské dotace z Integrovaného operačního programu. Navíc prý nepředložil kontrolorům ani věrohodné údaje o počtech zaměstnanců, kteří by měli v budově pracovat.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Mladí ztrácejí chuť na sex. Závislost na pornu stoupá, říká sexuoložka

Petra Sejbalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Sex je všude kolem nás, děti a dospívající vyrůstají s internetovou pornografií. Rodiče by si neměli myslet, že děti na...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.