8. května 2016 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Noční vlci se v Děčíně setkali s Foldynou. Pak zamířili do Berlína

Skupina chce průjezdem Evropou oslavit konec 2. světové války, její odpůrci to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina chce průjezdem Evropou oslavit konec 2. světové války, její odpůrci to... | foto: MAFRA

DĚČÍN Kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci, který je známý vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, v neděli uctil konec druhé světové války v Děčíně. Zastávku na severu Čech domluvil poslanec a děčínský zastupitel Jaroslav Foldyna. Noční vlci míří nyní do Berlína. Skupina chce průjezdem Evropou oslavit výročí konce války, její odpůrci to mají ale za provokaci.

Na Husovo náměstí v Děčíně dorazili motorkáři kolem 11:30. Prostor zaplnila zhruba stovka motorek. Asi o hodinu později vyrazili společně s místními na Folknáře, kde u hrobu rudoarmějců položili účastníci setkání věnce a květiny. Obyvatelé Děčína, kteří na hřbitov přišli, návštěvu z Ruska vítali. Řada z nich s motorkáři plynulou ruštinou promluvila.

Z Děčína odjel klub směrem k Drážďanům, k česko-německé hranici ho doprovodili čeští motorkáři. Celá vzpomínková akce se v Děčíně obešla bez vážných incidentů.

Motorkáři se v uplynulých dnech poklonili památce válečných oběti už v Brně, kde se s nimi setkal jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Za společnou fotografii byl poté dalšími českými politiky kritizován. Skupina navštívila i bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi, několika motorkářům ale tamní úřady zakázaly o předchozím víkendu vstup do Polska.

V Praze v sobotu někteří lidé chtěli motorkářům zabránit v jízdě přes Václavské náměstí, kde si jim sedli do cesty. Policisté je ale odtáhli stranou. Jezdci po průjezdu náměstím pak pokračovali na Olšanské hřbitovy, kde uctili památku válečných obětí.

Cesta motorkářského klubu skončí v Berlíně 9. května, v den, kdy si Rusové připomínají vítězství nad nacistickým Německem.

Hlavní představitel Nočních vlků Alexandr Zaldostanov, který byl po ruském zabrání ukrajinského Krymu zařazen na sankční listinu EU, se průjezdu Evropou neúčastní.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!