Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyznamenání pro Česko, míní Babiš. Podle Fialy nemá nové portfolio Jourové v EK žádný reálný vliv

Česko

  12:55aktualizováno  14:35
Praha - Pro Českou republiku je velký úspěch, že má poprvé významný post místopředsedy Evropské komise (EK), uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Je to vyznamenání pro Česko a ve spojení s portfoliem i ohromná důvěra, uvedl. Podle předsedy ODS Petra Fialy však nové portfolio české eurokomisařky Věry Jourové v EK nemá žádný reálný vliv.

Andrej Babiš foto:  Dan Materna, MAFRA

Jourová získala post místopředsedkyně EK a v novém týmu Ursuly von der Leyenové bude mít na starosti dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je absurdní, že takové portfolio připadne zemi, jejíž premiér je obviněn mimo jiné z toho, že hodnoty EU nedodržuje. Předseda KSČM Vojtěch Filip rozhodnutí označil za krok proti zájmům ČR.

Jourová získala post místopředsedkyně Evropské komise. Na starosti bude mít dodržování hodnot EU a transparentnost

Fiala uvedl, že Jourová dostala za úkol dohlížet na neposlušné země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). „Její nové portfolio nemá žádný reálný vliv a předseda vlády obelhal veřejnost, když říkal, že vyjednávání se vyvíjejí dobře. Jde o výraznou porážku autority předsedy vlády, který je hlavním politickým vyjednavačem v zásadních politických otázkách v Evropské unii,“ poznamenal šéf ODS. Česko podle něj nedosáhlo při obsazování orgánů EU žádné vítězství ani remízu. „Jsem obsazením tohoto postu nepříjemně překvapen a považuji to pro ČR za nešťastné,“ dodal Fiala.

„Je docela absurdní, že na dodržování hodnot EU a transparentnosti bude dohlížet země, jejíž premiér je obviněn mimo jiné z toho, že hodnoty EU nedodržuje. Možná je to takové drobné, docela vtipné popíchnutí českého premiéra. Ale co to určitě není? Silné ekonomické portfolio. Reálně se ukazuje, jak slabý je Andrej Babiš i na mezinárodním poli,“ napsal Rakušan.

Filip sice přivítal, že Jourová bude zastávat místopředsednickou funkci, portfolio ale podle něj znamená obrovský tlak na ČR, aby se rozhádala se zeměmi visegrádské čtyřky.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vidí výběr „za nepříliš šťastný“ vzhledem k tomu, že Jourová pochází z hnutí ANO premiéra Babiše, který čelí otázkám ohledně střetu zájmů, a byla kvůli tomu už v minulosti kritizována. „Z pohledu ČR a portfolia lze rozhodnutí hodnotit jako selhání ve vyjednávání. Nicméně premiér z toho může benefitovat,“ uvedl.

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila je post místopředsedkyně oceněním Jourové za její práci při prvním mandátu v EK, nepřináší ale výraznější pravomoci a silnější politickou pozici. Získané portfolio je podle něj důležité, ale zároveň je politickým debaklem Babiše, který sliboval ekonomické portfolio. Česko ho nezískalo kvůli Babišovým problémům s čerpáním evropských dotací, uvedl na dotaz Pospíšil.

Také KDU-ČSL podle jejího předsedy Marka Výborného očekávala silné ekonomické portfolio. „Výsledek je na rozdíl například od Poláků, kteří získali silné zemědělství, poměrně tristní,“ napsal. Téma hodnot a respektování demokratických principů může být podle něj ale stále aktuálnější. Věří tomu, že Jourová to díky své zkušenosti zvládne.

Předseda SPD Tomio Okamura kritizoval Jourovou za to, že se jí v jejím předchozím funkčním období nepodařilo vyřešit problematiku dvojí kvality potravin v různých unijních zemích. „V normálním zaměstnání by byla odvolána a nebyla jmenována na ještě politicky lukrativnější post místopředsedkyně,“ řekl Okamura ve Sněmovně. Vadí mu navíc, že úkolem české eurokomisařky bude „perzekuce nepohodlných názorů členských zemí“.

Babiš považuje portfolio za velký úspěch

Že má Česko významný post místopředsedy Evropské komise, považuje Andrej Babiš za velký úspěch. Je to vyznamenání pro Česko a ve spojení s portfoliem i ohromná důvěra, uvedl. Vicepremiér a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček napsal, že portfolio není silné ekonomické, ale je klíčové pro zachování společných hodnot, na kterých stojí EU.

„Bylo mou prioritou získat takto vlivný vysoký post pro Českou republiku. Jedná se o prestižní pozici s vysokým vlivem v Bruselu, důležitý a koncepční post,“ uvedl Babiš. Předseda vlády to považuje za ocenění pro Česko i Jourovou. Zároveň kvitoval, že střední Evropa bude mít ve vedení EK dva zástupce. Kromě Jourové bude místopředsedou také slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič. Babiš doufá v to, že nová komise tak bude mít příležitost lépe chápat problémy a vnímání zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska.

Dříve předseda vlády hovořil jako o cíli pro ČR o ekonomickém portfoliu. Zmínil se například o vnitřním trhu či mezinárodním obchodu. „Portfolio pro posílení demokracie je pro nás velkou ctí a vyznamenáním. Je to pro mě výrazem uznání, že Česko a dříve Československo má v oblasti demokracie a lidských práv skvělou historii, založenou už Tomášem Garriguem Masarykem, na kterou může paní Jourová navázat. Uznání, že jsme si demokracii v roce 1989 znovu vybojovali a že je pro nás mimořádně cenná, protože víme, co to znamená, ji ztratit,“ dodal předseda vlády.

„Svěřené portfolio má i velmi konkrétní obsah, paní Jourová bude řešit některá nejaktuálnější rizika, která nás ohrožují, jako manipulace voleb, výzvy k násilí na internetu, kyberšikana našich dětí. Jsou to věci, které ovlivňují naše životy, životy našich dětí a ve svém důsledku další vývoj Evropy, evropské civilizace,“ poznamenal Babiš.

Premiér dodal, že je pyšný, že právě Jourová reprezentuje ČR. V minulosti podle něj prokázala statečnost a velkou osobní odvahu a integritu. Uvedl také, že sám odvedl na zisku postu pro Jourovou spoustu práce. „Ukázalo se tady velmi důležité pevné spojenectví se zeměmi V4. Ukázalo se, že bylo dobré vsadit na Ursulu von der Leyenovou, která dodržela své slovo, komunikovala s námi, osobně i po telefonu. Byl jsem velmi aktivní, řešil to a výsledkem je, že Česká republika teď bude mít v Bruselu daleko větší vliv,“ doplnil předseda vlády.

Hamáček kvitoval, že Jourová bude místopředsedkyní nové EK. Vnímá to jako ocenění její předchozí práce v EU. Jourová má v končící EK na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů či rovné příležitosti žen a mužů. „Portfolio, které získala, není silné ekonomické portfolio, ale portfolio klíčové pro zachování společných hodnot, na kterých stojí EU a ke kterým se všichni hlásíme,“ uvedl vicepremiér.

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček na Twitteru Jourové pogratuloval k pozici místopředsedkyně. „Bude mít na starosti samotnou podstatu EU, tedy ochranu demokratických hodnot. Třicet let od sametové revoluce to pokládám za symbolické. Jde o principy, kterými se musí řídit všechny členské státy,“ napsal.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny uvedla, že post místopředsedkyně i portfolio je pro Jourovou velkým oceněním. „Bude dohlížet na hodnoty, transparentnost, čistotu práva, digitalizaci, kyberpolitiku, a tak dále,“ uvedla. Podle ní je velkým úspěchem V4, že Česko a Slovensko bude mít v EK místopředsedy a Polsko silné zemědělské portfolio. „Je to jasný signál, že V4 je slyšet a vidět a my to vnímáme za obrovský úspěch,“ dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat