12. září 2019 11:01, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Bezpečnost na Balkáně znamená bezpečnost v Evropě.’ Lídři V4 přijali deklaraci o podpoře rozšíření Unie

Zleva Peter Pellegrini, Mateusz Morawiecki, Andrej Babiš a Viktor Orbán,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Peter Pellegrini, Mateusz Morawiecki, Andrej Babiš a Viktor Orbán,... | foto: ČTK

Praha Premiéři zemí visegrádské čtyřky přijali deklaraci, v níž vyjadřují podporu rozšíření Evropské unie (EU) o země západního Balkánu. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání s premiéry ostatních zemí V4 a západního Balkánu to řekl český premiér Andrej Babiš (ANO). EU podle něj musí západnímu Balkánu nabídnout jasnou vizi evropské perspektivy.

„My jsme dlouhodobě velkými zastánci lidských vztahů mezi západním Balkánem a Evropskou unií. Dnes jsme přijali deklaraci, v které deklarujeme naše společné přesvědčení o tom, že politika rozšíření Evropské unie je podle mého názoru nejúčinnějším nástrojem podpory stability, bezpečnosti, demokracie a prosperity na západním Balkáně. Bezpečnost na Balkáně znamená i bezpečnost v Evropě,“ řekl Babiš.

Na úrovni Evropské rady je podle Babiše důležité hovořit o tom, proč trvá dlouho přijetí například Bulharska, Rumunska či Chorvatska do schengenského prostoru. „Musíme asi odlišit rozšiřování Evropské unie od rozšiřování schengenského prostoru,“ dodal.

Český premiér Andrej Babiš (vpravo) přivítal maďarského kolegu Viktora Orbána...
Hlavními tématy setkání mají podle českého úřadu být aktuální evropské otázky,...

„Opětovné sjednocení Evropy nemůže být dokončeno, pokud se celý region západního Balkánu nezapojí do evropské integrace. Doufáme především, že se podaří udržet tempo reforem a že bude možné v říjnu otevřít přístupové rozhovory se Severní Makedonií a Albánií,“ poznamenal Babiš. „Není také pochyb o tom, že probíhající přístupová jednání se Srbskem a Černou Horou budou výrazně urychlena a že je budeme moci přivítat do rodiny členů Evropské unie co nejdříve,“ dodal. Ideální by to podle něho bylo ještě do konce roku 2027. Také reformy v Bosně a Hercegovině podle Babiše posilují vyhlídky země na členství v EU. 

Babiš s premiéry Slovenska Peterem Pellegrinim, Maďarska Viktorem Orbánem a Polska Mateuszem Morawieckým absolvoval zhruba hodinu a půl dlouhé pracovní jednání. Hlavními tématy setkání měly podle českého úřadu vlády být aktuální evropské otázky, například složení nové Evropské komise, víceletý finanční rámec po roce 2020 či přístup k řešení klimatických otázek.

Posty Visegrádské čtyřky v EU

Polský premiér Mateusz Morawiecki i jeho maďarský protějšek Viktor Orbán po summitu visegrádské čtyřky v Praze ocenili, jaké posty skupina obsadila v nové Evropské komisi Ursuly von der Leyenové. Uskupení složené z ČR, Polska, Maďarska a Slovenska podle nich bude hrát v nové komisi důležitou roli. Považují to za úspěch společného vyjednávání Visegrádu.

Polský eurokomisař Janusz Wojciechowski dostal v nové komisi na starost zemědělství, Maďarsko bude reprezentovat László Trócsányi jako komisař pro sousedství a rozšíření. Místopředsedy komise budou Češka Věra Jourová, která se bude zabývat hodnotami EU a transparentností, a Slovák Maroš Šefčovič, komisař pro interinstitucionální vztahy a prognostiku.

Zleva český premiér Andrej Babiš, předseda polské vlády Mateusz Morawiecki, šéf...

Zleva český premiér Andrej Babiš, předseda polské vlády Mateusz Morawiecki, šéf maďarské vlády Viktor Orbán a slovenský premiér Peter Pellegrini.

Morawiecki uvedl, že úspěch by nebyl tak zřetelný, kdyby státy V4 netáhly za jeden provaz. „Vidíme, jak důležitou roli bude hrát naše skupina,“ uvedl. Ocenil, že V4 bude mít dva místopředsedy a rovněž bude mít na starost rozšíření a zemědělství, které jsou pro státy visegrádské skupiny také důležité.

Zrušená návštěva kosovského premiéra

Po poledni se k lídrům V4 připojili zástupci šesti zemí západního Balkánu. Do Prahy přijeli srbská premiérka a předsedové vlád Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny. Původně potvrzenou návštěvu kosovského vicepremiéra podle informací z diplomatických zdrojů kosovská strana zrušila po prohlášeních prezidenta Miloše Zemana, zemi tak zastupoval chargé d’affaires. S českými ústavními činiteli chce prezident projednat možnost, že by Česko přestalo uznávat kosovskou samostatnost.

Český premiér Andrej Babiš přivítal 12. září 2019 v Praze bosenského kolegu...

Český premiér Andrej Babiš přivítal 12. září 2019 v Praze bosenského kolegu Denise Zvizdiče.

Český premiér Andrej Babiš přivítal 12. září 2019 v Praze albánského kolegu Edi...

Český premiér Andrej Babiš přivítal 12. září 2019 v Praze albánského kolegu Edi Ramu.

Český premiér Andrej Babiš přivítal 12. září 2019 v Praze černohorského kolegu...

Český premiér Andrej Babiš přivítal 12. září 2019 v Praze černohorského kolegu Duška Markoviče.

Předseda kosovské vlády Ramush Haradinaj později oznámil, že ho český premiér pozval na čtvrteční pražský summit visegrádské skupiny a západobalkánských států. V dopise zaslaném Andreji Babišovi se ale omluvil, že musel účast zrušit kvůli předčasným volbám. Informovala o tom televize Klan Kosova. Její zprávu následně potvrdil úřad české vlády. Podle diplomatických zdrojů Priština (hl. město Kosova pozn. red.) účast v Praze odřekla po výrocích Miloše Zemana o Kosovu, která pronesl český prezident v Bělehradě. Prištinu podle předchozích informací měl na summit zastupovat vicepremiér.

„Kosovo vstoupilo do období předčasných voleb a povinnosti v této kritické době pro naši zemi mi znemožňují, abych se zúčastnil práce summitu V4 a západního Balkánu, jemuž předsedá Česká republika. Tímto dopisem vyjadřuji upřímné poděkování českému premiérovi Andreji Babišovi za pozvání předsedy kosovské vlády na tento summit...,“ napsal mimo jiné Haradinaj ve svém dopise.

Zeman v úterý v Bělehradu řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo. Ve středu pak prohlásil, že chce s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby ČR odvolala uznání Kosova samostatným státem. Petříček uvedl, že nevidí k debatě důvod, ale s hlavou státu téma probere. Změna podle něj není v zájmu bezpečnosti i čitelnosti české zahraniční politiky. Se Zemanem se o jeho názoru nicméně rád pobaví, dodal.

Česko převzalo předsednictví ve visegrádské skupině na počátku července od Slovenska. Za cíl si dalo mimo jiné zvyšování koaličního potenciálu skupiny v Evropské unii. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) chce ČR prosazovat posilování spolupráce EU se státy Východního partnerství a podporovat integraci zemí západního Balkánu do unie.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.