27. srpna 2015 5:00, aktualizováno  9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové trestní oznámení v Chovancově kauze. Čadek ho podal i na šéfa pošty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Lukáš Čadek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Čadek | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Ústřední postava milionové aféry kolem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) opět vyrazila do útoku. Lukáš Čadek podal již druhé trestní oznámení, tentokrát na Českou poštu a její zaměstnance v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem.

Podnikatel viní státní podnik z toho, že ho podvedl a on tak přišel o 27 milionů korun. Elkánovi i Chovancovi navíc poslal dopis, v němž je kritizuje za chování po vypuknutí kauzy.

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil sám Čadek. „Podal jsem trestní oznámení na poštu a jednotlivé lidi z firmy, s nimiž jsem věc řešil. Je tam napsaný také ředitel Elkán. Figurují v něm čtyři skutkové podstaty podvodu,“ uvedl. Trestní oznámení již jeho právník odeslal na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Všem těmto společným nepříjemnostem se dalo předejít, pokud by Česká pošta dodržovala své dohody,“ píše podnikatel v dopise.

Spor se státním gigantem představuje jádro aféry kolem ministra Chovance. Podnikatel si podle své verze domluvil s poštou prodej drobností na přepážkách. Časem se dohodli, že jeho firma K+R Mont rozjede spolupráci ve velkém a pod příslibem od pošty nakoupil zboží za více než 20 milionů.

Avšak pošta od obchodu odstoupila a Čadek zkrachoval. Státní podnik se naopak brání tím, že s ním Čadek neměl žádnou smlouvu a svůj nárok staví na falešných e-mailech. „K výmyslům, které uvedla pošta, bude mít každý možnost se vyjádřit jinde a za jiných okolností,“ vysvětluje Čadek další důvod, proč dal trestní oznámení.

Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec

Kauza vyplula na povrch po tom, co podnikatel vypustil informaci, že mu sociální demokrat Kamil Choc nabídl urovnání sporu, když z peněz uloupne dva miliony pro ČSSD a jeden pro Chovance. Čadek podle svých slov disponuje nahrávkami a e-maily, které podle něj úplatky dokazují. Část z nich již zveřejnil. Nadační fond proti korupci podal kvůli úplatkům trestní oznámení. 

Stíhání však kvůli uplácení hrozí i samotnému podnikateli i Chocovi, který kvůli kauze pozastavil své členství v ČSSD. Čadek již obsáhle vypovídal na protikorupční policii. „Nikdy neukazujte na lidi typu pana Chovance a nikdy nebojujte se státní podnikem, který takový typ člověka řídí. Přijdete úplně o vše, budete na hranici trestního stíhání, zničí vaše přátele i vaše rodiny,“ píše k tomu v dopise ministrovi a šéfovi pošty.

Sama pošta trestní oznámení odmítla komentovat. „Pan Čadek toho už napovídal a udělal tolik podivných věcí, že ty nové nemá smysl vůbec komentovat,“ napsal její mluvčí Matyáš Vitík. 

Ukázka z Čadkova dopisu Chovancovi s Elkánem

Jak jsem již řekl několikrát, zmařený obchod s Českou poštou mi zničil celý život. Po té, co jsem si dovolil do medií říci pravdu, jste s panem Elkánem zahájili ničení i toho zbytku ,co mi zůstalo? Jak si oba můžete dovolit ničit lidi, kteří mi jako jediní byli na blízku v těch nejhorších dobách? Jaké praktiky si to dovolujete zavádět? Lidé, kteří pomohli mě a mým nejbližším, kteří díky České poště padli na dno, tak vy tyto lidi nyní chcete perzekuovat? 

  • 6Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.