Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nové trestní oznámení v Chovancově kauze. Čadek ho podal i na šéfa pošty

Česko

  5:00aktualizováno  9:56
PRAHA - Ústřední postava milionové aféry kolem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) opět vyrazila do útoku. Lukáš Čadek podal již druhé trestní oznámení, tentokrát na Českou poštu a její zaměstnance v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem.

Lukáš Čadek foto: Petr TopičMAFRA

Podnikatel viní státní podnik z toho, že ho podvedl a on tak přišel o 27 milionů korun. Elkánovi i Chovancovi navíc poslal dopis, v němž je kritizuje za chování po vypuknutí kauzy.

Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil sám Čadek. „Podal jsem trestní oznámení na poštu a jednotlivé lidi z firmy, s nimiž jsem věc řešil. Je tam napsaný také ředitel Elkán. Figurují v něm čtyři skutkové podstaty podvodu,“ uvedl. Trestní oznámení již jeho právník odeslal na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Kauzu České pošty podle Sobotky provází soukromé tlaky. Chovanec se nemá nechat zastrašit

„Všem těmto společným nepříjemnostem se dalo předejít, pokud by Česká pošta dodržovala své dohody,“ píše podnikatel v dopise.

Spor se státním gigantem představuje jádro aféry kolem ministra Chovance. Podnikatel si podle své verze domluvil s poštou prodej drobností na přepážkách. Časem se dohodli, že jeho firma K+R Mont rozjede spolupráci ve velkém a pod příslibem od pošty nakoupil zboží za více než 20 milionů.

Avšak pošta od obchodu odstoupila a Čadek zkrachoval. Státní podnik se naopak brání tím, že s ním Čadek neměl žádnou smlouvu a svůj nárok staví na falešných e-mailech. „K výmyslům, které uvedla pošta, bude mít každý možnost se vyjádřit jinde a za jiných okolností,“ vysvětluje Čadek další důvod, proč dal trestní oznámení.

Ministr vnitra Milan Chovanec

Kauza vyplula na povrch po tom, co podnikatel vypustil informaci, že mu sociální demokrat Kamil Choc nabídl urovnání sporu, když z peněz uloupne dva miliony pro ČSSD a jeden pro Chovance. Čadek podle svých slov disponuje nahrávkami a e-maily, které podle něj úplatky dokazují. Část z nich již zveřejnil. Nadační fond proti korupci podal kvůli úplatkům trestní oznámení. 

Stíhání však kvůli uplácení hrozí i samotnému podnikateli i Chocovi, který kvůli kauze pozastavil své členství v ČSSD. Čadek již obsáhle vypovídal na protikorupční policii. „Nikdy neukazujte na lidi typu pana Chovance a nikdy nebojujte se státní podnikem, který takový typ člověka řídí. Přijdete úplně o vše, budete na hranici trestního stíhání, zničí vaše přátele i vaše rodiny,“ píše k tomu v dopise ministrovi a šéfovi pošty.

Sama pošta trestní oznámení odmítla komentovat. „Pan Čadek toho už napovídal a udělal tolik podivných věcí, že ty nové nemá smysl vůbec komentovat,“ napsal její mluvčí Matyáš Vitík. 

Ukázka z Čadkova dopisu Chovancovi s Elkánem

Jak jsem již řekl několikrát, zmařený obchod s Českou poštou mi zničil celý život. Po té, co jsem si dovolil do medií říci pravdu, jste s panem Elkánem zahájili ničení i toho zbytku ,co mi zůstalo? Jak si oba můžete dovolit ničit lidi, kteří mi jako jediní byli na blízku v těch nejhorších dobách? Jaké praktiky si to dovolujete zavádět? Lidé, kteří pomohli mě a mým nejbližším, kteří díky České poště padli na dno, tak vy tyto lidi nyní chcete perzekuovat? 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!