Exšéf rozvědky stanul před soudy kvůli zveřejnění odměn tehdejší vrchní šéfky premiérova kabinetu, ty ho však nakonec osvobodily. Vyšetřovatelé si kvůli případu kromě Nečasové pozvali i jejího manžela, expremiéra Petra Nečase, či lobbistu Ivo Rittiga.
Na policii Nečasová dorazila před dvěma týdny. „Nevypovídala. Přišla s manželem, ale každý byl samostatně,“ uvedl nejdříve její obhájce Eduard Bruna. Když se ho později server Lidovky.cz chtěl doptat na další okolnosti návštěvy policie, již odmítl odpovědět. „Klientka si nepřeje, abych poskytoval jakékoliv informace,“ vysvětlil pouze. Komentovat věc odmítl i Nečasův advokát Adam Černý. „Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat,“ řekl jen.
Tři kožichy za milion, sedm kabelek, troje náušnice. Podívejte se na dárky, které dostala Nagyová |
Randák jako člen správní rady protikorupčního fondu měl nechat v roce 2011 zveřejnit Nečasové výplatní pásky. Podle nich dostávala měsíčně až statisícové odměny. Úřad vlády na něj posléze podal trestní oznámení, jež vyvrcholilo obžalobou kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji.
Randák: Nedivil bych se tomu
Randák již tehdy mluvil o manipulacích a politické objednávce. Svoji hypotézu zopakoval i nyní. „Nedivil bych se tomu, kdyby se o to někdo zajímal, už tehdy to na mě takovým dojmem působilo,“ řekl serveru Lidovky.cz. Policie ho však zatím podle jeho slov nekontaktovala.
Běžící vyšetřování policisté nekomentují. „My se nevyjadřujeme k tomu, jestli se něčím zabýváme, či nikoliv,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Mlčí i dozorující státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství Rostislav Bajger. „Jako třetí strana se k tomu určitě vyjadřovat nebudeme. To, co je předmětem prověřování, nebudeme ani komentovat,“ uvedl pouze.
Na policii musel i Rittig
Vedle manželů Nečasových na policii musel i lobbista Ivo Rittig. „Mohu potvrdit, že klient byl začátkem března podat vysvětlení. Předmětem podání vysvětlení byla již uzavřená trestní kauza jiných osob. Můj klient ji zná pouze z médií, což také policii sdělil,“ přiblížila lobbistova advokátka Katarína Kožiaková-Oboňová.
Jak přesně je Rittig podle policie do případu zapojen, není jasné, nicméně sám Randák se u soudu bránil, že obviněn byl právě kvůli lobbistovi. Protikorupční fond přišel s informacemi u tunelování pražského dopravního podniku, z něhož měl Rittig profitovat. Aktuálně je kvůli tomu stíhán.
„Ten vztah mezi nimi (Rittigem a Nečasovou) byl už tehdy tak těsný, že bylo někde někým rozhodnuto, aby byl Karel Randák odstraněn ze scény,“ předestřel tehdy Randák svoji verzi. Tvrdil také, že Rittig ho nechal sledovat soukromou bezpečnostní agenturou.
Soudy nakonec obžalobu smetly, trestný čin se podle nich nestal. Nezjišťovaly ani, zda dokumenty skutečně nechal zveřejnit Randák. Osvobodily také bývalou asistentku Nečasové Lenku Pikorovou, jež měla pásky s odměnami z Úřadu vlády Randákovi vynést. Bývalý ředitel vnější zpravodajské služby pak za nezákonné stíhání vysoudil 60 tisíc korun.
Nečasovou protimafiánský útvar zadržel v červnu 2013 po vyšetřování, podle něhož měla mít společně s dalšími úředníky či politiky čilé kontakty právě s Rittigem a dalším lobbistou Romanem Janouškem.
Žalobci zatím neuspěli
Dosud však bývalá šéfka Nečasova kabinetu nebyla za nic odsouzena. Soud ji nepravomocně osvobodil v případu zneužití vojenského zpravodajství, kdy měla nechat sledovat tehdejší Nečasovu manželku. (ROZSUDEK NAJDETE ZDE) Zastupitelství podalo také přepracovanou obžalobu v kauze vynášení tajných informací, kde je vedle Nečasové obžalován i Rittig.
U soudu se také bývalá vysoce postavená úřednice bude zpovídat z krácení daně. Za nezaplacení 700 tisíc korun může dostat až osm let vězení. Daň měla odvést z darů, které dostávala od špičkových byznysmenů, advokátů a úředníků. Policie v této části kauzy pracovala s úplatkářstvím, nepodařilo se jí ale zjevně nasbírat potřebné důkazy. Finanční úřad Nečasové nařídil na dani zaplatit 706 tisíc korun.
Nečasovi se zpovídali i z uplácení funkcemi v kauze tzv. trafik pro bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Podle zastupitelství umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Na oplátku získali posty ve státních firmách. Stíhání trojice zákonodárců ale Nejvyšší soud zastavil. (ČTĚTE VÍCE)