Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Novotného‘ pomník Vlasovců se stal terčem útoku, někdo na něj nasprejoval nacistickou zkratku SS

Posprejovaný pomník Vlasovců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posprejovaný pomník Vlasovců. | foto: Twitter/Policie ČR

PRAHA Policie vyšetřuje posprejování pomníku Vlasovců, který stojí v pražských Řeporyjích. Starosta městské části Pavel Novotný uvedl, že Řeporyje celou věc energicky řeší a nasprejovaný nápis SS, který je spojen s nacistickým „ochranným oddílem“ byl obratem smazán. Pachatele prý natočili kamery.

Pomník Vlasovců v pražských Řeporyjích
Květiny u pamětní desky na náměstí v pražských Řeporyjích připomínající padlé...

Policie informovala o posprejovaném pomníku na Twitteru. „Policisté prošetřují posprejování pomníku Vlasovců v pražských Řeporyjích. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci,“ napsala.

Starosta Novotný uvedl, že Řeporyje incident mimořádně energicky řeší jak technicky, tak součinností s Policií ČR. „Do hodiny po zjištění zadokumentováno, ohledačka, pomník vyčištěn a trestní oznámení. Chlapec, co to 22:07 udělal, mi nebude sprejovat pietní místo. Běžná agenda,“ napsal Novotný, který byl iniciátorem vzniku pomníku.

„Pachatel musel být úplný blázen. To místo je stavěné na úplně jiný typ útoku. Máme na to tři videa. Může se jít rovnou doznat,“ dodal Novotný na Twitteru.

Památník vznikl v Řeporyjích loni v dubnu, podle dřívějších informací stála pamětní deska 153 000 korun. Na desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna „Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“ Další krátký text pak připomíná Pražské povstání a 300 vlasovců, kteří při něm padli.

Starosta Řeporyjí se stal kvůli pamětní desce protisovětským vlasovcům terčem kritiky zejména ze strany Ruska, které je považuje za kolaborantskou ozbrojenou formaci vytvořenou nacistickým Německem. Vlasovci se nicméně v květnu 1945 významně pomohli při osvobozování Prahy. 

Loni na jaře dostal Novotný policejní ochranu. Starosta i jeho rodina také čelí již delší dobu různým výhrůžkám v podobě vulgárních anonymních dopisů, e-mailů, telefonátů nebo SMS. Pomník na náměstí v Řeporyjích stojí od konce dubna.

Ruskou osvobozeneckou armádu generála Andreje Vlasova tvořili bývalí rudoarmějci, kteří v německém zajetí vstoupili do nacistických služeb. Koncem války se snažili projít k Američanům. V Praze od 6. května obsazovali důležité opěrné body, například ruzyňské letiště, a část města. Česká národní rada je z obavy před reakcí Sovětského svazu odmítla uznat za spojence, proto v noci na 8. května Prahu opustili.

,

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...