Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausovy názory mají znít v nové straně - Hlavu vzhůru

Jana Bobošíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Bobošíková | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Nejpozději v pátek dodáme na vnitro návrh na registraci nové pravicové strany, tvrdila ještě ve středu dopoledne Jana Bobošíková v rozhovoru pro Lidovky.cz. Po rozhodnutí exprezidenta Václava Klause nekandidovat ve volbách je ale i z její řeči cítit, že nakonec to takový "bobofičák" nebude.

"Návrh na registraci strany podáme dnes, zítra nebo pozítří. Do konce týdne, abychom dodržely všechny zákonné lhůty," uvedla ve středu dopoledne šéfka Suverenity Bobošíková. To ale ještě nevěděla, že o dvě hodiny později Klaus oznámí, že se nakonec letos kandidovat nechystá.

"Já se mu nedivím. V uplynulých dnech poznal, že pro otevřenou, ideovou, nezákulisní politiku, která by opravdu změnila klima v naší zemi, nemá mezi těmi, kdo si nyní říkají silní pravicoví hráči, žádné skutečné spojence," řekla v podvečer novinářům.

S kmotrem na telefonu

Bobošíková tvrdí, že se při jednáních o nové silné pravici jasně ukázalo, že mnozí politici nejsou svébytné osobnosti, ale jen "nastrčené, zbabělé loutky". "Bylo trapné – při řadě jednání, které jsem vedla s politickými špičkami a bývalým prezidentem této země – sledovat, jak nedokáží zaujmout žádné stanovisko bez konzultace se svým kmotrem na telefonu," uvedla politička.

K TÉMATU:

Zároveň ale připustila, že Klausova rozhodnutí lituje. Snaha o integraci pravice podle ní však nekončí. Bobošíková už dopoledne uvedla, že rozjetí nové strany na Klausově angažmá tak úplně nestojí. "Lidé, kteří se nám hlásí, se dělí na ty, kteří na to půjdou spolu s Václavem Klausem a na ty, kteří do toho půjdou i bez Václava Klause. Takže variant je více," prohlásila.

Jednou z nich je i to, že by se nová strana rozvíjela na základech Suverenity, jíž je Bobošíková šéfkou. Na tom však politička nelpí. "Jsem připravená udělat všechno pro to, aby názory Václava Klause zněly silně. A pokud mě političtí partneři přesvědčí, že je nutné změnit název nebo že je pro ně nepřijatelné jít s názvem Suverenita, tak jsem připravená se tomu přizpůsobit," uvedla.

I pro tento případ už je vymyšlené řešení: počítá se s názvem "Hlavu vzhůru". Původně Bobošíková naznačovala, že by se v názvu mohlo objevit Klausovo jméno. Jako variantu uvedla název "SUPR klausovci", kdy SUPR by znamenalo Suverenita a Prosperita. To je ale po Klausově aktuálním rozhodnutí pasé.

K TÉMATU:

Bobošíková ale zopakovala, že ještě není nic rozhodnuto. Hlavně zatím není jisté, kdo se nakonec bude chtít v projektu sdružit. Diskutuje prý s Hnutím pro Kladno, Uzdravme naši politiku, Šancí pro Hodonín nebo Jihočechy 2012. Zda se propojení do voleb stihne, není vůbec jisté. V rozhovoru pro LN ale Bobošíková tvrdila, že za použití "bobofičáku" lze vše v termínu zvládnout.

Janeček ano, Šťastný ani Topolánek ne

O angažmá v nové straně projevili zájem i někteří bývalí politici ODS. Šéfka Suverenity se o víkendu sešla například s Borisem Šťastným, který patří mezi největší Klausovy zastánce na pravici. Není proto divu, že nyní zaujal podobný postoj jako exprezident. "Václav Klaus se rozhodl nejen nekandidovat, ale i ten projekt ukončit. Předpokladem totiž bylo, že by se stal předsedou toho nového subjektu," uvedl Šťastný pro Lidovky.cz.

Podle něj se však ukázalo, že za tak krátkou dobu se nedá vytvořit projekt, který by nejen dokázal kandidovat ve volbách, ale navíc by byl i dlouhodobě udržitelný. Stejně jako Klaus je proto toho názoru, že o jednotné pravici by se mělo začít jednat až po volbách.

Jeho bývalý stranický kolega Jiří Janeček ale naopak potvrdil, že s účastí v projektu počítá i bez Klause. "Já se do toho i přesto aktivně zapojím. Myslím si, že je ten projekt správný, ale chápu pana prezidenta. Je to opravdu na rychlo," uvedl Janeček v reakci pro Lidovky.cz.

Naopak Mirek Topolánek, o němž se v souvilosti s novou pravicí také hovořilo, zřejmě prozatím také zůstane mimo. "S Mirkem Topolánkem v současné době v kontaktu nejsem a nemám pocit, že bych o něj až tak stála," řekla k tomu Bobošíková.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...