Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Fiala: Stala se chyba, maturantům se omlouvám

Ministr školství Petr Fiala po jmenování prezidentem do úřadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Petr Fiala po jmenování prezidentem do úřadu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nový ministr školství Petr Fiala se veřejně omluvil všem, kteří byli postiženi chybou při letošních státních maturitních zkouškách z matematiky. Jejich těžší varianta byla totiž výrazně obtížnější než loni a podle kritiků se nedala v časovém limitu stihnout. Projekt státních maturit opustit nechce.

Druhý ročník státních maturit se potýká s problémy u těžší verze testu z matematiky. Podle kritiků byl totiž výrazně těžší než loni, což přiznalo i centrum pro přípravu maturit CERMAT.

„Nemůžeme připustit, aby byli maturanti vystaveni takovému stresu při tak významné zkoušce,“ řekl ministr školství Petr Fiala v pořadu Otázky Václava Moravce. „Stala se chyba a chtěl bych využít této příležitosti k tomu, abych se jménem ministerstva školství omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům,“ omluvil se Fiala.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyhodnocení chybných testů se podle ministra plošně zmírní, aby nebyli studenti, kteří si vybrali obtížnější verzi poškozeni. Na výbornou totiž podle metodičky CERMATu Evy Řídké dosáhlo asi jen šest procent žáků.

Výsledky hodnotící komise posoudí v pondělí zástupci ministerstva, CERMATu a institutu dalšího vzdělávání. Společně pak navrhnou další postup.

Projekt státních maturit opouštět nechce. „Má-li maturita sloužit svému účelu, musíme žáky přesvědčit, že těžší varianta má smysl,“ řekl také Fiala v pořadu.

Zavedení poplatků za studium je nezbytné

Profesor politologie se v ministerském křesle chce zasadit o to, aby se nové maturity těšily větší důvěře. Do žádného politického uskupení přitom vstoupit nehodlá a resort chce řídit jako nestraník.

V pořadu se nový ministr vyjadřoval také k problému financování vysokých škol a zavádění poplatků za studium. „Musíme začít pracovat na tom, aby se zavedla spoluúčast studentů,“ míní bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně.

Zápisné podle něj není iniciativa ministerstva, ale akademické obce, ze které původně vzešla. Podle Fialy je zavedení poplatků za studium nezbytné.

Státní maturita 2012

Maturita.

Písemná část státních maturit skončila v pátek, výsledky se studenti dozvědí v úterý, kdy dostanou výpis s výsledky testů. Ve středu začíná ústní část, maraton zkoušení skončí 8. června.

Vedle toho ještě školy pořádají vlastní maturity z odborných předmětů. Maturitní vysvědčení dostanou studenti nejpozději v polovině června.

K maturitám se letos přihlásilo 103 000 studentů. Jednotné zkoušky skládali všichni povinně z češtiny, u druhého předmětu si 56 procent žáků zvolilo cizí jazyk a 44 procent matematiku.

Těžší verzi zkoušek si vybrala čtyři procenta maturantů. Letošní ročník maturit vyjde na zhruba 207 milionů korun.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč