Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový ředitel SÚKL druhý den ve funkci odvolal tři náměstky

Česko

  18:10
PRAHA - Zdeněk Blahuta druhý den ve funkci ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) odvolal tři své náměstky. Končí tak náměstek pro odborné činnosti Filip Vrubel, náměstek pro ekonomiku a dřívější ministerský náměstek Petr Nosek a IT náměstek Pavel Veselý. Blahuta to dnes řekl novinářům. Chce co nejdřív sestavit nový tým nejbližších spolupracovníků, jména zatím neuvedl.

Svatopluk Němeček (ČSSD). foto: ČTK

Prioritou pro Blahutu je forenzní audit vzhledem k pochybnostem o způsobu nakládání s veřejnými penězi v ústavu. Ze stejného důvodu už začala v ústavu ministerská kontrola. Blahuta chce také urychlit správní řízení o cenách a úhradách léků ze zdravotního pojištění a zvýšit aktivitu ústavu v dozorových činnostech, například v kontrole bezpečnosti léků a odhalování padělků.

Právě nespokojenost s řízením ústavu v oblasti cen a úhrad léků byla jedním z důvodů, proč ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) odvolal v pondělí ředitele Pavla Březovského. Vytkl mu chyby v nakládání s veřejnými prostředky, například to, že vypsal veřejnou zakázku na PR služby za 20 milionů korun.

Problémy prý byly i v zakázkách na IT technologie. To všechno bude podle Blahuty předmětem kontroly. Zakázky připravené k vypsání nový ředitel pozastaví, pokud to půjde, nebo učiní jiná opatření, ta ale neupřesnil.

Snižování cen léků

Blahuta chce také řešit problém tzv. reexportů, jeho předchůdce se jimi podle ministra zabýval nedostatečně. Paralelní obchod, kdy se levnější léky prodají dráž v jiné zemi, je v EU legální, umožňuje snižovat ceny. "Nicméně se domnívám, že by to nemělo být na úkor práv a nároků českých pacientů, kterým pak některé léky mohou chybět," uvedl Blahuta.

Předchozí ministr Martin Holcát zakázal ve dvou případech vývoz léků, kterých byl aktuálně v ČR nedostatek. Blahuta má informace, že i přes zákaz se dané léky vyvážely, i když výrazně méně než obvykle.

Reexportu chce předcházet tím, že SÚKL bude sledovat trendy výrobních výpadků a omezení kapacit, dávat je do souvislosti a přijímat spolu s ministerstvem opatření, včetně trestů za porušení zákazu.

Snižování cen léků chce nový ředitel dosáhnout v úhradových soutěžích, tzv. elektronických aukcích, které jsou v zákoně zakotveny, ale nepoužívají se. Se snižováním cen léků musí být podle Blahuty provázána opatření, která zabrání reexportu.

ČTETE TAKÉ:

Jako krizový manažer povede SÚKL několik měsíců, zatím neví, zda se přihlásí do výběrového řízení, jež má ministerstvo na post ředitele vypsat. K přijetí nabídky ho prý zlákala důvěra ministra. Oba pocházejí z Ostravy, pracovali ale každý v jiné nemocnici. Až při setkání zjistili, že mají podobné názory. Nabídku dostal před pár dny, přiznal, že rodinu příliš nepotěšilo, že ji přijal.

Aktuálně je veden v obchodním rejstříku ve dvou subjektech, k 7. únoru doručil statutárním orgánům své rezignace a předpokládá, že do konce února bude vše kompletně podáno na příslušných obchodních soudech.

"Nepodílím se na provozu žádné lékárny, je tam jen jedna firma, která lékárna v názvu má, ale není registrována jako zdravotnické zařízení a nikdy činnost nevyvíjela," dodal k připomínce možného střetu zájmů.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...