1. března 2018 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náměstkem ministra zdravotnictví se stal právník Filip Vrubel. Bude řešit e-recepty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes svým politickým náměstkem jmenoval odborníka na zdravotnické právo Filipa Vrubla. Bude se zabývat hlavně legislativou k zavedení lékového záznamu a dalšími věcmi spojenými s e-recepty. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu.

Druhým tzv. politickým náměstkem ministra je Alena Šteflová, bývalá šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO). Ministr má také tři odborné náměstky, čtvrtého hledá ve výběrovém řízení.

Vrublovým úkolem bude také stabilizace lékárenského sektoru, především odměňování a zajištění dostupnosti lékáren. V budoucnu má koordinovat i legislativní revizi systému cen a úhrad léčiv, regulaci vstupu inovací do systému zdravotního pojištění a zavádění systému HTA (Health Technology Assessment), který umí spočítat, jakou měřitelnou hodnotu pro pacienty nový prostředek přináší a jak je to v proporci s vynaloženými penězi.

Čtyřiatřicetiletý Vrubel byl několik let ředitelem odboru farmacie na ministerstvu zdravotnictví. V roce 2013 se stal náměstkem ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se zodpovědností za všechny odborné agendy ústavu. Byl členem odborných komisí jak při ministerstvu zdravotnictví, tak i na vládní úrovni a v rámci pracovních skupin Evropské komise a Rady. Po odchodu ze SÚKL přešel do poradenského a advokátního sektoru. Krátce působil jako externí poradce ministra Vojtěcha. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity.

Za jeho působení na ministerstvu došlo k chybě

„Právníků, jako je pan Vrubel, kteří by se specializovali na zdravotnictví a mají jak zkušenost ze státní správy, tak i ze soukromého sektoru, a mohou tak komplexně pochopit a popsat různé souvislosti, není mnoho. Proto jsem přesvědčen o tom, že pan Vrubel bude pro ministerstvo velkým přínosem,“ uvedl Vojtěch.

Za doby Vrubelova působení na ministerstvu došlo ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) k chybě ve výpočtu ceny léků na bronchitidu, která zvýšila náklady zdravotních pojišťoven asi o 50 milionů korun. Rozhodnutí o odvolání pojišťoven, podle kterého jsou úhrady správně, podepsal podle Deníku Vrubel jako tehdejší ředitel odboru farmacie.

Počet odborných náměstků ministra se po prosincové systemizaci snížil z pěti na čtyři. Spojením dvou samostatných sekcí vznikla nová sekce ekonomiky a zdravotního pojištění. Náměstka pro ni ministerstvo hledá ve výběrovém řízení, nastoupit měl od března. Přihlásili se tři zájemci.

Ministr odvolal ředitelku Nemocnice Na Bulovce

Sekci legislativy a práva ministerstva vede i po změně ministra Radek Policar a sekci zdravotní péče Roman Prymula. Sekci ochrany a podpory veřejného zdraví vede hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Politickými náměstky bývalého šéfa resortu Miloslava Ludvíka (ČSSD) byli Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a Kamal Farhan (ANO), kteří z ministerstva již odešli.

K personálním změnám dochází od nástupu nového vedení také v ministerstvem řízených organizacích. Ministr odvolal ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Stanislava Němečka (ČSSD) a ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Alenu Vrbovskou. Rezignovali také ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová a před koncem loňského roku ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Babišova menšinová vláda, která v polovině ledna podala demisi, byla opozicí kritizována za to, že prováděla personální změny na ministerstvech už několik dní po svém jmenování, aniž měla získanou důvěru většiny poslanců. Právě schůze Sněmovny k personálním změnám, které provádí Babišova vláda v demisi, by se měla uskutečnit v pátek 9. března.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz