Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prymulu na postu Vojtěchova náměstka nahradí děkan lékařské fakulty. Byl jediným kandidátem

Novým náměstkem pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví bude Aleksi Šedo (na snímku z 28. května 2019). foto: ČTK

Praha - Novým náměstkem pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví bude děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo. Nahradí tak epidemiologa Romana Prymulu, který na ministerstvu skončil na konci května a stal se vládním zmocněncem pro pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Šedo byl na post náměstka jediným kandidátem.
  18:50aktualizováno  19:57

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ho jmenoval v úterý s účinností k 1. září. Informoval o tom v úterý Zdravotnický deník.

Prymula se stal tváří vlády v boji proti epidemii koronaviru. Řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stál v čele Centrálního řídícího týmu covid-19, který měl na starosti projekt chytré karantény, kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených.

‚Nový Prymula’? Post nikoho neláká, ani po čtrnácti dnech se nikdo nepřihlásil

Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva bylo to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula v té souvislosti dříve řekl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity, což Vojtěch odmítl. Zdůraznil, že povinnost prověrek se zavedla už loni, tedy dlouho před pandemií, a že všichni náměstci kromě Prymuly prověrku získali.

Náměstek pro zdravotní péči má podle ministerstva na starosti řízení sekce zdravotní péče, sledovaní odborné úrovně, kvality, dostupnosti a rozvoje zdravotní péče, koncepční práci, zdravotnictví v krajích nebo vzdělávání zdravotníků. Na starosti má také informatiku ve zdravotnictví nebo výzkum a vývoj ve zdravotnictví, čemuž se na Úřadě vlády věnuje také Prymula.

Devětapadesátiletý Šedo vede lékařskou fakultu UK druhé volební období. Letos mu mandát končí a znovu kandidovat nemůže. „Zejména co se týče vzdělávání, věřím, že jeho osm let ve funkci děkana lékařské fakulty bude obrovským přínosem pro tuto agendu. Jsou zde ale i další výzvy, například elektronizace zdravotnictví a reforma primární péče,“ uvedl Vojtěch.

Promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1986. O čtyři roky později získal titul kandidáta věd v oboru lékařská biochemie, v roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru biochemie a patobiochemie. V letech 1992-1993 hostoval jako profesor v italské Pise. 

V letech 1994 až 1995 působil jako vědecký pracovník Institutu Curie v Paříži. Šedo je mimo jiné také přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty UK.

Autor:

Mohlo by vás zajímat