Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Úřad pro kybernetickou bezpečnost loni evidoval 262 útoků, meziročně dvojnásobek

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) loni evidoval rekordní počet kybernetických útoků, a to 262. Oproti roku 2022 se 146 útoky to byl skoro dvojnásobek. Příčinou nárůstu jsou především opakované vlny tzv. DDoS útoků vedené proruskými skupinami hackerů.
  8:58aktualizováno  12:20

NÚKIB o tom ve středu informoval na webu. „Dva z loňských incidentů jsme navíc klasifikovali jako velmi významné – to znamená, že je řadíme do nejvyšší kategorie co do závažnosti. Jeden z nich se týkal významné strategické státní instituce a druhý neregulovaného subjektu z obranného sektoru,“ uvedl ředitel úřadu Lukáš Kintr.

DDoS útok

Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda předloni v únoru.

Rekordní číslo mají na svědomí zejména DDoS útoky. NÚKIB ale na poli kybernetických incidentů zaznamenal i několik „novinek“.

Útočníci například operovali s velkým počtem účtů vytvořených pomocí botů, čímž se jim povedlo podkopat důvěryhodnost oficiálních účtů postižených subjektů. To způsobilo jejich nefunkčnost, především v souvislosti s doručováním e-mailů.

Práce pro armádu

Kybernetické útoky zaměstnaly také armádu. Velitelství informačních a kybernetických sil, které je strategickým nástrojem přispívajícím k bezpečnosti a obraně ČR, loni řešilo 207 408 událostí - z toho 1282 pokusů o SQL injekce, což je jeden z nejrozšířenějších způsobů napadení webových stránek, jež vedou k úniku dat.

Armádní odborníci řešili také 1 272 pokusů o skenování army.cz a odhalili 1 844 pokusů o útok typu command injection (injekce příkazu). Při nich může útočník do parametrů pro přístup k externím systémům vložit škodlivé příkazy.

Na kontě mají také odhalení 23 397 pokusů o využití známých či zero-day zranitelností a 179 613 případů malware, tedy různých kategorií škodlivých kódů.

Útoky budou stále sofistikovanější

Do kyberprostoru se v loňském roce promítl podle NÚKIB také rychlý pokrok umělé inteligence (AI) a chatbotů a podle NÚKIB lze předpokládat, že tento trend bude patrný i letos.

„Z hlediska kyberbezpečnosti můžeme předpokládat, že útoky budou stále sofistikovanější. Zejména s rozvojem umělé inteligence a stále větším využíváním chatbotů na bázi velkých jazykových modelů je pravděpodobné, že útočníci budou mít při přípravě kybernetických útoků lepší možnosti,“ uvedl Kintr.

NÚKIB vznikl v roce 2017 vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Aktuálně zaměstnává přibližně 350 lidí. Úřad má na starosti kybernetickou bezpečnost České republiky včetně ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech a kryptografické ochraně.

Mimo nastavování podmínek pro povinné subjekty spadající pod zákon o kybernetické bezpečnosti se věnuje také vzdělávání veřejnosti v kybernetické bezpečnosti a spolupracuje na tvorbě legislativy v rámci Evropské Unie.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...