Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na koleji Hvězda je halogen a kamera. Nikdo neví, jestli odradily sexuální útočníky

Koleje Hvězda v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koleje Hvězda v Praze | foto: Reprofoto

PRAHA Vedení pražské koleje Hvězda o sexuálních útocích na studentky ví. Na budovu u cesty, kde jsou dívky nejčastěji napadány, už nechalo vedení nainstalovat halogenové světlo i kameru. Správa kolejí také aktuálně uvažuje, že osloví policii, aby v areálu zřídila služebnu. Dívky totiž útoky strážníkům nehlásí a na vrátnici jim byly podávány špatné informace, jak se mají zachovat.

Sexuální útoky na Hvězdě jsou tamní správě kolejí dobře známé. „Mohu pouze potvrdit, že k útokům na koleji Hvězda docházelo opakovaně,“ přiznal serveru Lidovky.cz ředitel kolejí a menz Univerzity Karlovy Jiří Macoun. Na obytné budově s označením A1, která je nejblíže u cesty, kde k útokům dochází, proto už v noci svítí halogenové světlo a prostor zabírá i bezpečnostní kamera.

Efekt preventivních kroků vedení koleje však není zřejmý. „Nedisponuji žádnou statistikou a tak by má odpověď nutně byla pouhou spekulací. Ze stejného důvodu tedy neumím odpovědně vyhodnotit ani účinnost dosud realizovaných opatření,“ tvrdí Macoun.

Studentky jsou podle ředitele také na vrátnici opakovaně upozorňovány, aby si cestu ke kolejím přes nebezpečnou oblast nezkracovaly a nedávaly tak útočníkovi příležitost k napadení. Policie před několika dny také vyvěsila na koleji výstražné letáky varující před útoky. Podobné už v budovách visely před několika lety (více čtěte ZDE).

Výzva policie na kolejích Hvězda.

Výzva policie na kolejích Hvězda.

Na kolejích se objevily výzvy, aby dívky byly opatrné.

Na kolejích se objevily výzvy, aby dívky byly opatrné.

Služebna přímo na koleji

Správa kolejí vzhledem k útokům uvažuje o možnosti, že by policii požádala, aby přímo v areálu Hvězdy zřídila služebnu. Některé napadené či sexuálně obtěžované studentky totiž hlásí případy jen na vrátnici. Ne vždy se ale dočkají ideální rady.

V jednom případě, který byl serveru Lidovky.cz popsán, vrátná poškozené dívce řekla, že policii nemá cenu volat (více ZDE), neboť se exhibicionista poblíž vyskytuje často a že hlásit takový druh napadení na policii je zbytečné.

Ženy sexuální útoky často nehlásí

Počet znásilnění v Česku stoupá. Zatímco před pěti lety policie vyšetřovala 480 případů ročně, loni to bylo už šest stovek. Přitom podle organizací, které pomáhají obětem, znásilnění v Česku nahlásí pouze 3 až 8 procent napadených žen. To může být důvod, proč většina žen na koleji Hvězda sexuální ataky nehlásí.

INFOGRAFIKA: Počet znásilnění v Česku roste

Klikněte pro zvětšení infografiky

Koleje slíbily nápravu. „Na základě vaší informace jsem nechal opětovně proškolit všechny vrátné ve věci správného postupu v podobných situacích,“ reagoval Macoun. Základní problém však zůstává. Dívky totiž útoky na policii nehlásí.

Policii o exhibicionistovi i opakovaných útocích poblíž koleje tak chybí informace. „Dlouhodobý výskyt exhibicionisty v této lokalitě nám znám není,“ řekl její mluvčí Tomáš Hulan.

Ne vždy se ale musí jednat o exhibicionistu. „Zde je na místě zmínit poměrně častou skutečnost. Mnohdy nám je totiž prostřednictvím linky tísňového volání oznamován výskyt takové osoby. Často má ale prověření takového oznámení ten výsledek, že policisté zjistí, že se nejednalo o exhibicionistu, nýbrž o muže, který nestihl dojít například na veřejné záchodky a potřebu vykonal na veřejném prostranství,“ popisuje Hulan.

Mluvčí také připomněl, že v dané lokalitě policie evidovala za půl roku pouze tři případy, které se dají označit jako pokus o znásilnění. „Stále trvám na tom, že tyto případy spolu nijak nesouvisí, tedy ani provedením, ani místem spáchání. Hovořím sice o stejné lokalitě, ale určitě ne výhradně o prostranství kolem zmiňovaných kolejí,“ míní Hulan.

Dívkám s útoky už došla trpělivost a poslaly na Prahu 6 dopis se žádostí, aby radnice zkultivovala oblast kolejí - například prostřihala dřeviny, za kterými by se mohl případný útočník skrývat. Pod dopis se podepsalo celkem 31 studentek.

Radnice Prahy 6 už slíbila pomoc při řešení problému. „Požádáme policii o zvýšený dohled. Budeme se snažit přimět vlastníky okolních pozemků, aby tu zeleň co nejvíc proklestili, a bylo to co nejvíce přehlednější,“ řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Radnice chce také v okolí zlepšit osvětlení.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...