Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O skupině odborníků pro boj s covidem se rozhodne tento týden, nový ‚Prymula‘ dává dohromady jména

Hlavní epidemiolog výzkumného zdravotnického centra IKEM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní epidemiolog výzkumného zdravotnického centra IKEM. | foto: Facebookový archiv Petra Smejkala

Praha Epidemiolog Petr Smejkal dává dohromady tým odborníků, kteří by radili s covidem-19. O tom, zda skutečně vznikne, by se mělo rozhodnout už tento týden. Otázkou je, jaká k tomu bude vůle. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se vůči tomu vyjádřil o víkendu nelibě.

Paralelní ministerstvo se Smejkalem? Blatný prozradil, v jaké chvíli by rezignoval na svůj post

„Tento týden by měla proběhnout schůzka na ministerstvu. Řešit se bude složení i to, jaký status by odborná rada měla,“ řekl serveru Lidovky.cz Smejkal.

Ve finále by se ale mohlo rozhodnout o samé existenci skupiny. Někteří oslovení odborníci se totiž do spolupráce s ministerstvem zrovna nehrnou.

Blatný navíc v nedělních Otázkách Václava Moravce nevyjádřil zrovna důvěru k nově vznikajícímu odbornému týmu. „Kdyby ministr neměl vliv na to, jak se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, rezignuji. Paralelní struktura není způsob, který jsem schopný akceptovat,“ řekl Blatný.

Smejkal na ministrova slova reagoval pouze informací o tom, že se vše bude řešit v tomto týdnu.

Smejkal serveru Lidovky.cz sdělil, že chce, aby se vytvořila odborná rada, která by vydávala jasná, veřejná rozhodnutí. „Politici podle nich budou postupovat, nebo ne. Ale bude to transparentní,“ uvedl hlavní epidemiolog IKEM.

On sám by měl být jakýmsi garantem, který dá odborníky dohromady. „Mohlo by to být okolo patnácti až dvaceti lidí. Deset odborníků na přírodní vědy, včetně lékařů, a deset sociálních odborníků - sociologů, ekonomů,“ vysvětlil Smejkal.

Několik jmen zveřejnil v sobotu deník MF Dnes. Podle něj by měl být v týmu například imunolog Zdeněk Hel, expert na modelování globálních rizik Jan Kulveit, který působí na univerzitě v Oxfordu, matematik René Levínský nebo odbornice na demografii Dagmar Dzúrová.

Smejkal jednotlivá jména nekomentoval, dodal nicméně, že všichni odborníci, kteří by ve skupině měli být, chtějí státu pomoci a nic si za svoje služby nechtějí účtovat.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...