Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O Velikonocích přiletí do Česka šest letadel z Číny s ochrannými pomůckami

Letadlo China Eastern, které přivezlo respirátory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo China Eastern, které přivezlo respirátory. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Opočínek (Pardubicko)  O prodlouženém velikonočním víkendu přiletí do Česka z Číny šest letadel dopravce China Eastern se zdravotnickým materiálem na boj s epidemií covid-19. První z letadel přistálo v pátek po 07:00 v Praze na ruzyňském letišti.

Hasiči už náklad z letadla vyložili a vyrazili s ním do policejního skladu v Opočínku u Pardubic. Odtud hasiči budou zdravotnický materiál dál rozvážet do krajů. ČTK to řekl mluvčí hasičů Rudolf Kramář.

Česko nakupuje z Číny ochranné prostředky za miliardy korun. Jako první dorazil 18. března letoun s rychlotesty na koronavirus. Díky leteckému mostu z Číny, který dojednalo ministerstvo vnitra, zatím do ČR dorazilo zhruba 25 letadel s asi 550 tunami roušek, respirátorů a dalšího materiálu.

V pátek ráno v Praze přistál Airbus 330-243, který pojme 200 metrů krychlových nákladu. Z Číny přivezl půl milionu párů jednorázových ochranných rukavic, 54 000 kusů jednorázových ochranných obleků a 180 000 roušek. „Jejich rozvoz do krajů již začal. Rozváží se i další materiál, který na distribuci čekal ve skladu,“ řekl Kramář.

Odpoledne v Praze přistane nákladní Boeing 777, který dokáže přepravit až 500 metrů krychlových nákladu. „Letadla do Česka dopraví roušky, respirátory, štíty, brýle, ochranné obleky, testovací sady,“ řekl Kramář. Dodal, že přesné počty přivezeného materiálu hasiči znají po přepočítání ve skladu v Opočínku.

V sobotu a v neděli by mělo do Česka přiletět po jednom letadle airbus, v pondělí se čeká jeden airbus a jeden nákladní boeing. Všechna letadla přivezou materiál z Šanghaje.

Na vykládce a převozu materiálu se dnes podílí přes 80 hasičů a asi 20 policistů. „Dosud leteckým mostem přišlo do Opočínku asi 5000 metrů krychlových materiálu o váze asi 550 tun. Při rozvozu naše nákladní auta najela 150 000 kilometrů,“ řekl Kramář. Doplnil, že kromě hasičů podílejících se na přepravě a distribuci ochranných pomůcek dnes na stanicích po celé zemi drží službu dalších asi 2300 hasičů.

Ministerstvo vnitra prostřednictvím hasičů dosud jednotlivým odběratelům rozvezlo šest milionů kusů respirátorů, 40,3 milionu roušek, 10,5 milionu rukavic, 299 000 obleků, 419 000 brýlí 245 000 štítů, 290 000 návleků a 280 000 rychlotestů. Hlavní část odebraly kraje, například k nim šlo tři miliony respirátorů a 24,2 milionu roušek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...